Narodowe Czytanie w Ciepłowodach i Brzeźnicy
Pospolite ruszenie w pierwszą sobotę września, związane z Narodowym czytaniem chyba już można nazwać trwałym. Także niektóre biblioteki naszego powiatu zrzeszone w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich w minioną sobotę organizowały - przy wsparciu kancelarii prezydenta - akcję wspólnego czytania powieści „Quo vadis”.
W Brzeźnicy, już tradycyjnie impreza przebiegała przy wykorzystaniu technik dramy, w scenografii nawiązującej do starożytności, z udziałem lektorów i uczestników spotkania występujących w strojach przypominających antyczne. Czytających była spora grupa: Jadwiga Rogowska (także gospodyni i osoba spiritus movens spotkania), Beata Berg, Elżbieta Dawidowicz, Aleksandra Dzięcioł, Jerzy Jurczyński, Maria Topolanek, Jerzy Tymczak, Anita Zapała. Dodatkowo Michał Baranek, wcielający się w postać Nerona przytoczył fragment biografii rzymskiego cesarza charakteryzujący jego zamiłowania artystyczne. Spotkanie w Brzeźnicy organizatorki podzieliły na dwie części. W pierwszej nawiązały do biografii Henryka Sienkiewicza i jej kontekstów. Oprócz krótkiego biogramu pisarza uczestnicy wysłuchali fragmentu audycji radiowej, której bohaterką jest ochmistrzyni pisarza, Maria Luta, powojenna mieszkanka Brzeźnicy. Starsi mieszkańcy wsi mogli sobie przypomnieć głos tej szacownej osoby, a młodsi poznać jego siłę. W momencie nagrywania P.Lutowa (tak nazywana przez swoich sąsiadów) miała 100 lat. Przerywnikiem między członami spotkania był występ młodych solistek (A.Dzięcioł i A.Zapała) zespołu „Wiolinek” z songiem z repertuaru Michała Bajora „Quo vadis, domine”. Na koniec nie zabrakło stemplowania przyniesionych egzemplarzy powieści i okolicznościowych kart. A także -oczywiście – rozmów przy domowym cieście. Jabłecznik i kruche ze śliwkami było ponoć wyborne. Serdeczność, uwidaczniana radość uczestników sobotniego spotkania, ciepłe słowa są najlepszymi zachętami do organizowania dalszych imprez kulturalnych w bibliotece. Obie panie bibliotekarki już taką mają w zamyśle. Nie trzeba chyba dodawać, że Narodowemu czytaniu w Brzeźnicy towarzyszyła specjalnie przygotowana tematyczna wystawa książek i materiałów ilustracyjnych obrazujących i proces tworzenia powieści i realia historyczne starożytnego Rzymu.
Biblioteka Publiczna w Ciepłowodach po raz pierwszy włączyła się w akcję kancelarii prezydenta. Impreza została przygotowana razem z Zespołem Szkół Samorządowych. Udział w Narodowym czytaniu wzięli uczniowie gimnazjum oraz klasa szósta szkoły podstawowej. Fragmenty powieści czytali zaproszeni goście: wójt Łukasz Białkowski, sekretarz Robert Sarna oraz ksiądz dziekan Ryszard Słowiak. Na pamiątkę wspólnego czytania i słuchania „Quo vadis”, uczniowie mogli przybić sobie w egzemplarzach własnych powieści pieczęć przysłaną z kancelarii. Także w Ciepłowodach nie zabrakło okolicznościowej wystawy poświęconej Sienkiewiczowi i jego twórczości.
Elżbieta M. Horowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach
Dodaj komentarz
Komentarze (0)