[FOTO] Wrocławskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki
Już po raz czwarty wrocławskie państwowe szkoły wyższe wspólnie rozpoczęły kolejny rok akademicki. W poniedziałek 3 października w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się uroczysta inauguracja, a po niej na Rynku na studentów czekało wiele atrakcji. Nie zabrakło także wspólnie odśpiewanego „Gaudeamus igitur”.
W inauguracji wzięło udział 11 państwowych uczelni wrocławskich: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna filia we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz Papieski Wydział Teologiczny.
Prowadzący uroczystość prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego oraz przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, przedstawił krótko dokonania roku ubiegłego i zarysował kierunek działalności środowiska akademickiego na rozpoczynający się właśnie rok akademicki, który będzie rokiem wielu zmian, bowiem na wielu uczelniach kadencję rozpoczęły nowe władze, a nowe rozwiązania zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ziętek przypomniał słowa ministra Jarosława Gowina dotyczące dramatycznego niedofinansowania nauki polskiej. – Nawet zwiększenie przyszłorocznego budżetu o 200 mln zł w stosunku do roku ubiegłego problemu nie rozwiąże. Z nadzieją przyjmujemy złożone na spotkaniu w rektorami wrocławskimi deklaracje ministra Gowina, że dla jego rządu kluczowa jest zmiana charakteru polskiej gospodarki i budowanie gospodarki naprawdę innowacyjnej. I jak podkreślał wicepremier, tego bez zwiększenia nakładów na naukę zrobić się nie da. Rektor Ziętek wyraził też rozczarowanie faktem, że Wrocław został niemalże całkowicie zignorowany przy wyborze rady Narodowego Kongresu Nauki. W gronie 51 uczonych znalazła się tylko jedna osoba z Wrocławia – prof. Andrzej Kisielewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Pominięcie uczonych wrocławskich, dziwi szczególnie – jak mówił rektor Ziętek – w kontekście przyjaznego i pełnego zrozumienia stosunku ministra Gowina do wrocławskiego środowiska akademickiego. – Jestem przekonany, że minister nie miał świadomości popełnienia tego kardynalnego błędu przez pracowników swojego resortu. Zapewniam Państwa, że będziemy ten błąd wyjaśniać i będziemy próbowali go naprawić. Wrocławska nauka na dofinasowanie i właściwe traktowanie zasługuje bowiem niewątpliwie – dodał.
Wraz początkiem października naukę we Wrocławiu rozpoczęło ok. 120 tys. studentów. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła grupa studentów z zagranicy, czemu sprzyja fakt, że wrocławskie uczelnie są atrakcyjne merytorycznie i finansowo. Mówiąc o dydaktyce, przewodniczący KRUWiO poinformował też, że 11 wrocławskich uczelni uruchomiło w tym roku akademickim w sumie aż 25 nowych kierunków studiów. Ziętek zwrócił też uwagę na interdyscyplinarność i innowacyjność wrocławskiej nauki oraz umiejętności współpracy pomiędzy uczelniami, jednostkami miejskimi i samorządowymi. – Współczesna nauka wymaga interdyscyplinarności często wykraczającej poza ramy naszych uczelni. We Wrocławiu potrafimy tę współpracę rozwijać nie tylko na polu akademickim, ale też biznesowym czy samorządowym. Potrafimy działać na rzecz całego środowiska.
Wiele miejsca w przemówieniu przewodniczący KRUWiO poświęcił wymienieniu najważniejszych sukcesów wrocławskich uczelni. Trzy z nich, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Medyczny Znalazły się wśród 20 najlepszych uczelni polskich w rankingu „Perspektyw”, a pierwsze miejsce w Polsce w swojej kategorii zajęła wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego.
– Nie mam najmniejszych wątpliwości, że nasze uczelnie zmieniają otaczający nas świat. Robimy to za sprawą prowadzonych przez naszych naukowców badań. Wśród kilkunastu przykładów rektor przywołał nazwisko dr. Arkadiusza Błauta z Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr, będącego członkiem międzynarodowego zespołu, który potwierdził istnienie fal grawitacyjnych. Wspomniał też o uniwersyteckich biotechnologach, którzy opracowali opatrunki na trudno gojące się rany z lnu niemodyfikowanego genetycznie. – Największym potencjałem naszych uczelni są ludzie. To ich talentowi, samozaparciu i determinacji zawdzięczamy kolejne sukcesy i rozwój naszych jednostek, mówił rektor Ziętek. Wymieniając nazwiska studentów, którzy odnieśli w minionym roku znaczące sukcesy, powiedział: – Największą wartością, radością i dumą wrocławskich uczelni są nasi studenci. Wśród tych, których nazwiska zostały przywołane, nie mogło oczywiście zabraknąć Bartłomieja Dudka, Macieja Dulęby i Mateusza Gołębiewskiego, studentów informatyki na UWr, którzy z Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC) w Tajlandii przywieźli brązowy medal.
Na zakończenie rektor Ziętek powiedział: – Sukces naszych działań jest efektem wspólnego wysiłku – władz, biznesu i nas samych – przedstawicieli środowiska akademickiego. Doceniamy to i dziękujemy tym wszystkim, którzy stwarzają nam sprzyjające warunku rozwoju. Rektorom uczelni wrocławskich i opolskich korzystając z okazji dziękuję za życzliwą i owocną współpracę w ramach Kolegium. Mam nadzieję, że w następnych latach będzie ona równie efektywna. Razem możemy więcej – zakończył i wypowiedział tradycyjną formułę QUOD BONUM FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT!
[zobacz pełną treśc wystąpienia rektora Marka Ziętka]
Kolejnym, ważnym punktem uroczystości była immatrykulacja, której dokonał prof. Andrzej Rokita, wiceprzewodniczący KRUWIO, rektor AWF we Wrocławiu. Uniwersytet Wrocławski reprezentowali Agata Kwiecińska, rozpoczynająca studia na kierunku historia sztuki, oraz Marcin Jura – student filozofii.
Na uroczystości w Oratorium Marianum po raz pierwszy w historii wręczono Wrocławską Nagrodę Naukową, ustanowioną przez prezydenta Rafała Dutkiewicza w uznaniu badań interdyscyplinarnych, które w szczególny sposób mogą służyć za wzorzec wspólnej pracy środowisk akademickich i artystycznych na rzecz dobra wspólnego, jakim jest rozwój miasta. Kapituła, której przewodniczył rektor UWr prof. Adam Jezierski, zdecydowała o przyznaniu nagrody dwóm wrocławskim uczonym: prof. Edwardowi Chlebusowi oraz prof. Markowi Samociowi – obaj są związani z Politechniką Wrocławską.
Wykład inauguracyjny Witkacy nasz współczesny, który symbolicznie rozpoczął dydaktyczną i naukową działalność wrocławskich uczelni, wygłosił prof. Janusz Degler z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – literaturoznawca, historyk literatury i teatru, nazywany także witkacologiem, przed którym – jak mówił rektor Ziętek – Witkacy nie ma żadnych tajemnic.
Tradycyjnie nie mogło także zabraknąć głosu przedstawiciela młodzieży akademickiej. Głos zabrał Piotr Karolczak – student I roku studiów stacjonarnych II stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego, który mówił m.in.: – Studenci, pamiętajcie, że każdy rok spędzony na uczelni weryfikuje nasze postanowienia i cele, które obraliśmy na początku. Podejmujemy ważne, życiowe decyzje. Życzę Wam, abyście podejmowali te decyzje w towarzystwie osób inspirujących. Życzę wam, abyście znaleźli odwagę i chęci i wzięli udział w rekrutacji do kół naukowych i organizacji studenckich, które działają na waszym uniwersytecie. Nie zapomnijcie również o zabawie, która jest nieodłącznym elementem życia studenckiego.
Na zakończenie tradycyjnie odśpiewano „Gaudeamus igitur”. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły połączone chóry Akademii Muzycznej pod dyrekcją Artura Wróbla.
Po uroczystości w Oratorium Marianum przeszedł na Rynek, gdzie o godz. 16.00 pod pomnikiem Fredry tradycyjnie odśpiewano „Gaudeamus igitur”.
Tekst: Kamilla Jasińska, Małgorzata Jurkiewicz
Zdjęcia: Jerzy Katarzyński
Komentarze (0)