ZSS w Ciepłowody: Narodowego Święta Niepodległości
Jak co roku, 11 listopada uczniowie ZSS w Ciepłowodach wzięli udział w ogólnopolskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Razem z rodzicami i wychowawcami, przedstawicielami władz samorządowych uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny i mieszkańców gminy, którą odprawił ks. Dziekan Ryszard Słowiak. Msza rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych: ZSS w Ciepłowodach, Straży Pożarnej w Dobrzenicach oraz Straży Pożarnej w Ciepłowodach. Delegacja uczniów gimnazjum złożyła przed ołtarzem wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
Po mszy starsi , młodsi i najmłodsi mieszkańcy gminy i ich goście przemaszerowali w biało-czerwonym radosnym pochodzie do GOKiP.
Tutaj, w sali widowiskowej, Wójt Gminy p. Łukasz Białkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Potem dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej i Gimnazjum ZSS zaprezentowały spektakl teatralny wg scenariusza L. Szafrańca. Motto przedstawienia :„Jaki znak twój? Orzeł biały…” zaczerpnięto ze znanego wszystkim wiersza W. Bełzy. Widowisko wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego w gimnazjum p. L. Krzewska. Trzydziestoosobowy chór uczniów SP poprowadził nauczyciel muzyki p. M. Żygadło. Scenografię i przyciągające wzrok kostiumy tradycyjnie przygotowała p. J. Strama, nauczycielka plastyki. Nad stroną techniczną przedstawienia czuwał szkolny konserwator p. W. Szuwarowski. Młodzi aktorzy - na przykładzie losów jednej wielopokoleniowej rodziny - przypomnieli dramatyczne dzieje Polaków marzących o wolnej Ojczyźnie i o nią walczących. Symbolem ich wiary
w odzyskanie niepodległości stało się pióro białego orła. Aktorzy i członkowie chóru brawurowo wypełnili swoje zadanie, zdobywając podziw i uznanie licznie zgromadzonej widowni i p. wójta, który osobiście podziękował dzieciom, nauczycielom, dyrekcji szkoły.
Widzowie mogli też obejrzeć ciekawy występ artystów z Krakowa- montaż złożony z poezji patriotycznej i pieśni legionowych zakończony wspólnym odśpiewaniem „Roty”.
Wszyscy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości otrzymali świąteczne kotyliony w barwach narodowych starannie wykonane przez uczniów naszej szkoły- znak radości
z wolnej, pięknie rozwijającej się ojczyzny- tej dużej i małej. Przed salą GOKiP zawisły też biało- czerwone wstęgi pracowicie przez nich przygotowane. Mieszkańcy gminy mogli też na II regionalnym jarmarku „ Pod Czarnym Turem” kupić regionalne produkty, książki, poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez Radę Rodziców naszej szkoły.
10 listopada – na lekcji wychowawczej- ucz. gimnazjum i szkoły podstawowej wzięli udział w zorganizowanym przez nauczycielkę historii p. B. Lupę konkursie pieśni legionowej. Wszystkie zespoły włożyły dużo serca w przygotowanie swojej prezentacji, jednak najpiękniej zaśpiewała w szkole podstawowej klasa IIIb, a w gimnazjum- również… kl. III, tylko o 6 lat starsza.
Dzień Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie w naszej gminie jest lekcją patriotyzmu- dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W tym ważnym dla naszej Ojczyzny dniu przeżywamy nie tylko podniosłe chwile, ale wszyscy uczymy się mądrej wolności- przekazywanej z pokolenia na pokolenie- takiej , o której w swojej piosence „Wolność” marzył Marek Grechuta:
Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć,
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
[ …]
A wolność - to królestwo dobrych słów,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi.
Tym utworem młodzież rozpoczęła swój spektakl.
L. Krzewska
Nauczycielka j. polskiego ZSS w Ciepłowodach
Dodaj komentarz
Komentarze (0)