EduBiblioSfera: Coraz więcej książek o Ziemi Ząbkowickiej i autorstwa mieszkańców powiatu
Zainteresowanie tematyką małych ojczyzn nie maleje a wręcz wzrasta. Dostęp do środków finansowych z Unii Europejskiej pozwala na prowadzenie nowych, szerszych badań historycznych. Te i inne czynniki skutecznie przekładają się na lepszy dostęp do literatury o charakterze regionalnym, czy to w sensie przedmiotowym (o regionie), czy podmiotowym (z regionu).
W ostatnich dwóch latach ukazało się sporo pozycji książkowych, które mogą zainteresować mieszkańców ziemi ząbkowickiej. Wcześniejsza prezentacja regionalików miała miejsce na początku 2015 roku (TUTAJ LINK http://dza.doba.pl/artykul/edubibliosfera-ksiazkowy-rog-obfitosci-w-regionaliach/2285/46.
Ziębice doczekały się swojego cyklicznego wydawnictwa. „Rocznik Ziębicki 2015” (wyd. 2016) zawiera 9 rozpraw o różnej tematyce wraz z kalendarium za rok 2015. Wydawca, czyli Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego deklarujenastępne edycje rocznika. Miejmy nadzieję, że periodyk ziębicki nie podzieli losu ząbkowickiego – „Rocznik Ząbkowicki 1945-2015”, który w 2016 r. już się nie ukazał, choć takie były założenia. Również w jego przypadku jest to zbiór artykułów tematycznych w przekroju czasowym wyznaczonym przez ramy tytułowe. Oba roczniki zawierają cenny materiał ilustratorski. Wydawcą almanachu ząbkowickiego jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach, która sytuuje się obecnie jako najpoważniejszy chyba partner rodzimych autorów.
Biblioteka w 2016 r. wydała niewielką, ale cenną pracę Kamila Pawłowskiego „Ratusz w Ząbkowicach Śląskich. Historia i architektura”. Promocja książki miała miejsce na początku listopada przyciągając dziesiątki zainteresowanych. Podobną promocję w miesiąc później miało długo oczekiwane wydawnictwo – „Atlas historyczny miast polskich – Ząbkowice Śląskie” wydany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Atlas wzbudził pożądanie tylu chętnych, iż zabrakło egzemplarzy do kupienia. W maju biblioteka zorganizowała spotkanie z autorami książki „Koleje ziemi ząbkowickiej” (2015). Przemysław Dominas i Tomasz Przerwa są znanymi historykami związanymi z Uniwersytetem Wrocławskim, którzy już wcześniej publikowali prace poświęcone naszemu regionowi.
Doskonale w grupę badaczy wpisuje się Tomasz Karamon pochodzący z Barda. W 2015 r. opublikował piękny i ważny dla historiografii lokalnej album „Bardo – powrót do przeszłości”. We wstępie do tego cennego wydawnictwa napisał, że jest ono połączeniem wybranych informacji historycznych oraz zdjęć z najlepszych kolekcji, dzięki czemu jak wehikuł czasu wiedzie czytelników przez przeszłość dawnego Barda. Które było opisywane – owszem – dość często, ale zawsze z pozycji historii sanktuarium.
Właśnie ukazała się najnowsza pozycja - książka „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” zespołu autorskiego związanego z wydawcą, czyli Archiwum Państwowym we Wrocławiu (Anna Dziatczyk, Bartosz Grygorcewicz, Ivo Laborewicz, Macieja Skrzypczyk). Album zawiera materiał o ośmiu obiektach znajdujących się na Dolnym Śląsku, z czego dwa usytuowane są w powiecie ząbkowickim - właśnie w Bardzie oraz w Bobolicach.
Złoty Stok za przyczyną Piotra Romanowskiego i Elżbiety Szumskiej wzbogacił się o dwie cenne pozycje albumowe. „Podróż przez historię pięknego miasta w górach” to bogaty zbiór starych zdjęć i widokówek okraszonych krótkimi komentarzami a tytuł wyjaśnia zawartość książki. Drugi album „Guttlerowie. Kronika rodzinna w XIV częściach” jest równie bogato ilustrowaną historią rodu, który przez 2,5 wieku wpływał na rozwój miasta i okolicy.
Największy chyba gracz na rynku edytorskim Dolnego Śląska, czyli Oficyna Wydawnicza <Atut> w 2015 r. opublikowała stricte naukową książkę „Monety, zamek, nagrobek”z długim podtytułem: Książę Karol I z Podiebradów (1476-1536) między dziedzictwem przodków a dokonaniami potomków zespołu autorskiego polsko-czeskiego. Rzecz dotyczy oczywiście księcia ziębickiego Karola I Podiebrada, pochowanego razem z żoną księżną Anną żagańską w ząbkowickim kościele św. Anny. Właśnie jemu zawdzięczamy pierwszy na Śląsku zamek w stylu renesansowym, a parze książęcej synów, którzy stając się luteranami otworzyli tej religii pole rozwoju. W serii <Rzeźbiarze Dolnego Śląska> ukazała się niewielka książka Jakuba Jagiełły „Johann Hase rzeźbiarz z Ząbkowic Śląskich” (wyd. 2014). Artysta tworzył w epoce manieryzmu; zmarł w 1611 r. W Ząbkowicach zachowało się na pewno jedno tylko jego dzieło – epitafium brata (na ścianie kościoła św. Anny).
Koniecznie trzeba jeszcze wymienić tytuły z zakresu literatury pięknej. Poczynając od utworu, którego akcję autorka umieściła w Ząbkowicach Śląskich, nawet jeśli to miasto z wyobraźni pisarskiej, a nie miejsce, które znamy. Mowa o „Roku królika” (2016) Joanny Bator, o której to powieści niedługo zacznie się dyskusja. Na razie książka jest – jak to mówią bibliotekarki – w czytaniu. Jej fragmentów można też posłuchać w III Programie Polskiego Radia ok. 11.50.
Rodzimi twórcy dołączyli do bibliografii podmiotowej parę tytułów. Małgorzata Szumska ze Złotego Stoku właśnie (2016) wydała drugą książkę o charakterze podróżniczym – „Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach”. Inna złotostocczanka, Kinga Tatkowska nieco wcześniej w tym samym 2016 r. opublikowała książkę z gatunku powieści obyczajowych „Szukając tego”. Listę zamykają tomiki poetyckie. W 2014 r. ukazały się „Wiersze o miłości i nie tylko” Grażyny Majerczyk z Bobolic. Ząbkowicki poeta, malarz i grafik Zbigniew Wolf w 2015 r. wydał piąty już zbiór pt. „Słowa i szepty”.
Książki prezentowane w artykule dostępne są w Bibliotece Pedagogicznej oraz Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śl.
Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.
ul. Mickiewicza 10
Tel. 74 8152303
e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl
katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)