[NOWE ZDJĘCIA] Trwa rozbiórka linii 334 Kamieniec Ząbkowicki – Złoty Stok
W sierpniu rozpoczęła się rozbiórka lokalnej linii kolejowej 334 Kamieniec Ząbkowicki – Złoty Stok. Pociągi nie jeździły tą trasą od czasu Powodzi Tysiąclecia.
[Aktualizacja 11.09.2017] Dziękujemy Stowarzyszeniu Złotostocka Kolejka za kolejne zdjęcia obrazujące rozbiórkę linii 334. Możecie je zobaczyć w galerii.
---------------------------------
Ponad 11 kilometrowa linia kolejowa 334 powstała na przełomie XIX i XX wieku i jako prywatna linia, wybudowana przez Hermana Guttlera, właściciela złotostockich kopalni i zakładów przemysłowych (Kleinbahn Kamenz - Reichenstein AG). Pociągi kursowały na trasie Kamieniec Ząbkowicki, Byczeń, Sosnowa Śląska, Płonica Śląska, Złoty Stok.
Z jej historii należy odnotować tragiczny wypadek, do którego doszło w styczniu 1955 roku, kiedy na przejeździe kolejowym w Sosnowej pod pociąg wpadł samochód wiozący złotostocki zespół amatorski wracający z występu w Topoli. Zginęły 4 osoby, a kilka zostało ciężko rannych.
Ruch pasażerski na linii 334 ustał na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, a pociągi towarowe przestały jeździć tą trasą po Powodzi Tysiąclecia w 1997, która zniszczyła most na Nysie Kłodzkiej w Byczeniu.
Od sierpnia tego roku trwają prace rozbiórkowe linii, które potrwają do końca roku. Rozbiórka dotyczy odcinka o długości ok. 8 km.
- Linia kolejowa na odcinku Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok jest nieużytkowana od 20 lat. Jej zły stan techniczny oraz liczne ubytki powodują, że przywrócenie ruchu na tej trasie nie jest możliwe – mówi Doba.pl Aleksandra Grzelak z Polskich Kolei Państwowych S.A.
Wcześniej planowano wznowienie ruchu na tej trasie, pojawiały się także pomysły wykorzystania jej do stworzenia kolejki drezynowej. Być może pozostałości po linii 334 będą w jakiś sposób jeszcze wykorzystane, bo, jak zapewnia PKP, podjęte zostały rozmowy z jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie przekazania nieruchomości po zlikwidowanej linii.
Foto: Stowarzyszenie Złotostocka Kolejka przedstawiające linię w okolicach Sosnowej i Płonicy
Przeczytaj komentarze (31)
Komentarze (31)