Dwa forty Twierdzy Srebrna Góra mają nowych dzierżawców. Co planują?

wtorek, 23.1.2018 12:07 20485 13

Dwa ważne forty kompleksu Twierdzy Srebrna Góra, fort Wysoka Skała i fort Ostróg mają nowych dzierżawców, którzy mają uatrakcyjnić te miejsca dla odwiedzających. Jakie mają plany?

 fot. Fort Ostróg

Forty mają nowych gospodarzy, gdyż  zakończyła się umowa dzierżawy na fort Wysoka Skała, a dotychczasowy dzierżawca nie był zainteresowany dalszym prowadzeniem fortu. Natomiast w przypadku fortu Ostróg rozwiązano umowę z dzierżawcą z powodu niezgodności w pomyśle na obiekt i oczekiwaniami spółki Twierdza Srebra Góra.

- Podpisane długoletnie umowy dzierżaw z nowymi podmiotami, ze wskazaniem konkretnych działań pobudzających atrakcyjność turystyczną i zobowiązujących do należytego dbania  o obiekty, dają podstawę do stwierdzenia, że kompleks Twierdzy Srebrnogórskiej zostanie uzupełniony w ciekawe wystawy i wydarzenia, stając się jeszcze bardziej odwiedzanym miejscem.  Prace przygotowawcze na obiektach już trwają, a dzierżawcy deklarują zaprezentowanie swoich ofert na majówkę 2018 r. – mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra.

 

FORT WYSOKA SKAŁA

Umowa dzierżawy Fortu Wysoka Skała została zawarta 9 listopada 2017 r.  z podmiotem Fort Wysoka Skała Spółka Cywilna. Jednym ze wspólników spółki jest Marcin Przybysz z sukcesem prowadzący strzelnicę historyczną w DONJONIE.

W planach oprócz prac remontowych, porządkowych, zabezpieczających jest utworzenie stałych ekspozycji: Wojska Polskiego XX wieku, wystawy nawiązującej do odważnej ucieczki jeńców wojennych, obrońców polskiego wybrzeża z 1939 r., wystawy opowiadającej o powojennej odbudowie i historii opieki nad fortem Wysoka Skała przez harcerzy z wałbrzyskiej chorągwi ZHP. Ma być otwarte ogólnodostępne pole namiotowe, czynne w sezonie letnim, 100- metrowa otwarta strzelnica z systemem automatycznych tarczociągów, maja być organizowane cykliczne spotkania  stowarzyszeń  "Trzy Twierdze", "Arma" oraz "Triskelion" z prezentacją zbiorów członków stowarzyszeń i zaproszeniem dla zwiedzających, wystawy broni, inscenizacje militarne.

 

FORT OSTRÓG


13 stycznia 2018 r. podpisano umowę dzierżawy Fortu Ostróg z Piotrem Piwowarczykiem, reprezentującym Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, gospodarzem bardzo atrakcyjnych i doskonale prowadzonych atrakcji turystycznych północnej Polski: Fortu Gerharda i Podziemnego Miasta.

W muzeum w Forcie Gerharda, na dwóch piętrach znajduje się blisko 1000m2 powierzchni, na której oglądać można tysiące eksponatów związanych z okresem od XVIII wieku do lat 70. XX wieku, a wśród nich setki unikalnych. Podziemne Miasto to ciągnąca się pod wydmami sieć korytarzy łącząca gigantyczne schrony. Linię obronną bazy Kriegsmarine w Świnoujściu po wojnie zamieniono w skrywane w tajemnicy „podziemne miasto” polskiej armii. Doskonale zarządzanie obiektami, ilość zgromadzonych eksponatów, pomysł na oprowadzanie turystów łączący w sobie spotkanie historii z przygodą i zabawą dają pewność na to, że Fort Ostróg nabierze nowego blasku.

W planach nowego dzierżawcy jest m.in.  opowiadanie o Tajemnicach Dolnego Śląska,  o których mało kto wie i dla wielu będzie zaskoczeniem, w tym oflagu VIIIB i bohaterów, którzy w nim przebywali, pozostałości po doświadczeniach z eksperymentalną amunicją w XIX wieku, pochodzeniu i historii militariów wraz z ekspozycją. Piotr Piwowarczyk, podobnie jak spółka Twierdza Srebrna Góra  stawia na oprowadzanie turystów przez przewodników ubranych w mundur, ludzi z pasją, z sercem wykonujących swój zawód, indywidualnie podchodzących do każdego zwiedzającego.


- Widząc plany, zaangażowanie i błyskawiczne działanie nowych dzierżawców wierzę, że wszystkie założenia się zrealizują. Myślę, że ten rok przyniesie wiele dobrego dla całego zespołu Twierdzy.  Dodam, że na DONJONIE planujemy w tym roku, w ramach środków z RPO WD 2014-2020, otworzyć nową, bardzo atrakcyjną trasę zwiedzania z zakupionymi replikami broni, armat i eksponatów prezentujących życie pruskiego żołnierza.  Razem z nowymi dzierżawcami stworzymy ofertę kilku epok, tak by każdy z ciekawością do nas przyjeżdżał – podsumowuje prezes Emilia Pawnuk.

 

 

Przeczytaj komentarze (13)

Komentarze (13)

wtorek, 23.01.2018 21:55
nikt nie dorówna poprzedniemu dzierżawcy zobaczcie amatorzy ile P.MIETEK włożył...
Ja. środa, 24.01.2018 08:04
Pan Mietek, mój drogi, to ma zarzuty prokuratorskie za to...
U piątek, 31.08.2018 22:14
Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś było rewelacyjnie. Ten fort miał swój klimat pomimo tego, że był celowo pomijany w informacji, miła Pani, która opowiadała o historii, atrakcyjne ceny oraz możliwość noclegu w forcie:) myślę, że te lata już nie wrócą, teraz liczą się tłumy turystów i tylko kasa kasa kasa.
ja wtorek, 23.01.2018 21:15
czy Wysoka Skała to dawny fort Harcerz ?
AJA wtorek, 23.01.2018 21:39
tak to ten sam fort, tak jak Ostróg zwany był
aja środa, 24.01.2018 08:17
Ja bym powiedział tak: dawny fort Wysoka Skała, przez lata...
wtorek, 23.01.2018 20:53
ludzie przeczytajcie co wy wypisujecie cz tylko komentuja frustraci i...
Ja. środa, 24.01.2018 08:15
Frustraci i internetowi narzekacze, a także ludzie o poziomie inteligencji...
haha wtorek, 23.01.2018 13:54
zburzyc w pizdu
felczer wtorek, 23.01.2018 16:30
Zmień lekarza,proszę ogranicz leki.
. wtorek, 23.01.2018 18:15
Jemu tylko ziemia pomoże . Wyciągnie z niego nawóz.
haha wtorek, 23.01.2018 18:35
zburzyć albo tam bajzel otworzyc i fajne ukrainki sciagnac ,...
Obserwator wtorek, 23.01.2018 12:46
jak co biznes