Muzeum Młyn Wodny w Byczeniu jako szansa na wykorzystanie potencjału wsi
Stowarzyszeniem Działanie Na Rzecz Ochrony Krajobrazu Wiejskiego: idee P. J. Lenne zorganizowało kolejne spotkanie w Byczeniu. Tym razem dyskutowano o potencjale rewitalizacji zabytkowej zabudowy i rozwoju turystyki. We wsi mogłoby powstać na przykład Muzeum Młyn Wodny.
W ramach kontynuacji wstępnego etapu badań na potrzeby przygotowania master planu dla regionu Kamieńca Ząbkowickiego Studio Architektury Pirzio-Biroli wraz ze Stowarzyszeniem Działanie Na Rzecz Ochrony Krajobrazu Wiejskiego: idee P. J. Lenne zorganizowało kolejne spotkanie w zabytkowej posiadłości Ludwika Sztangreta w Byczeniu.
Celem spotkania było omówienie możliwości rozwoju agroturystyki, rewitalizacji zabytkowej zabudowy folwarcznej i zagadnień związanych z ochroną środowiska. To niezwykle interesujące kwestie, które obrazują potencjał tego miejsca i okolicznego regionu.
Profesor ach. Roberto Pirzio-Biroli omówił także możliwości pozyskiwania pomocnych funduszy przez zrzeszone grupy rolników tj. stowarzyszenia czy konsorcja. Na przykładzie takich działań oparto przygotowanie master planu w Vale do Lima w Portugalii przygotowane przez Studio Architekta Pirzio-Biroli, który z sukcesem został wdrożony w politykę administracji wspierany przez lokalnych mieszkańców. W spotkaniu uczestniczył także Francisco de Calheiros- przedstawiciel portugalskiego stowarzyszenia ADRIL oraz Małgorzata Wołczyk reprezentant Lokalnej Grupy Działania Qwsi.
Kolejnym krokiem w ramach działalności stowarzyszenia Działanie Na rzecz Ochrony Krajobrazu Wiejskiego jest spotkanie z rolnikami w Brandenburgii, gdzie znaczący wpływ na ukształtowanie XIX- wiecznego krajobrazu miał także Peter Joseph Lenne. Tutaj działania rewitalizacyjne zostały zrealizowane poprzez wdrożenie założeń master planu przygotowanego przez Studio Architektury Pirzio-Biroli poparte niezbędnymi dotacjami unijnymi pozyskanymi dla rolników.
Przypomnijmy, że aktualny program Stowarzyszenia Działanie Na Rzecz Ochrony Krajobrazu Wiejskiego: idee P. J. Lenne obejmuje podejmowanie inicjatyw związanych z rozwojem wsi o wyjątkowych walorach krajobrazowych i historycznych w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego tj. Byczeń, Śrem, Starczów czy Topola, gdzie znaczący wpływ na charakter miejsca miała twórcza działalność XIX wiecznych artystów- Petera Josepha Lenne i Friedricha Karla Schinkla.
Przeczytaj komentarze (21)
Komentarze (21)