Wąskie, ostre zakręty pod kątem prostym - tak wyremontowano drogę w Laskach
We wrześniu gmina Złoty Stok wyremontowała drogę gminną w Laskach. Wydawałoby się, że nowa, równa nawierzchnia będzie cieszyć mieszkańców. Jednak nie wszyscy są zadowoleni. Nasz Czytelnik mówi, że sposób wykonania zakrętów jest niefunkcjonalny i w istotny sposób utrudnia korzystanie z drogi. Urząd odpowiada na zarzuty.
Zadanie „Laski droga dojazdowa do gruntów rolnych” zostało dofinansowane z funduszu „Ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych” w wysokości 171 612,00 zł. Całkowity koszt to 339 501,01 zł. Łączna długość przebudowanej drogi wynosi 454 m. W ramach zadania przebudowano istniejącą nawierzchnię drogi, w tym wykonano nowe warstwy bitumiczne, pobocza zostały wypełnione i utwardzone mieszanką mineralną, ustawiono krawężniki betonowe mające na celu prawidłowe odprowadzenie wód opadowych.
- Bardzo się cieszymy, że zrobili drogę, ale jeśli się coś robi, to po to, żeby ktoś mógł z tego korzystać. W całym swoim życiu nie widziałem tak zrobionej drogi. Wąskie, ostre zakręty pod kątem prostym, a nie łuki, które można pokonać. Samochodem osobowym ciężko się "złamać", nie wjeżdżając po działkach sąsiadów, a co dopiero jakimś ciężkim sprzętem, który musi dojechać. Niektórzy sąsiedzi mówią, że będą specjalnie się odgradzać, żeby im nie jeździć po działkach. Mimo że są pobocza, to przejazd i tak jest utrudniony. Zadziwiające jest także to, że przy wjeździe do jednej posesji zrobiono szerszy zakręt i łuk i tam się dało - mówi nasz Czytelnik.
Jak tłumaczy Urząd Miejski w Złotym Stoku, zadanie zostało wykonane w zakresie, na jaki pozwalały warunki terenowe i geodezyjne (granice działek gminnych).
- Z uwagi na to, że szerokość pasa drogowego wynosi ok. 4 m i to zarówno na odcinkach prostych, a także w miejscach zmiany kierunku (zbliżony do kąta prostego) przyjęto szerokość drogi 3m przy założeniu wykonania obustronnych poboczy. Przyjęta szerokość drogi była uzależniona od warunków terenowych i geodezyjnych. Opracowanie zostało sporządzone w oparciu o mapę do celów projektowych. Zgodnie z oczekiwaniem inwestora przyjęto geometrię i konstrukcję remontowanej drogi w zakresie posiadanego tytułu prawnego do władania gruntami, zachowując nienaruszalność terenów działek obcych. Gmina na wykonanie powyższej inwestycji uzyskała stosowne zezwolenia ze Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich - mówi Mirosława Słowiak, sekretarz gminy Złoty Stok.
Oficjalne zastrzeżenia w sprawie wykonania tego zadania do gminy zgłosiła jedna mieszkanka.
Przeczytaj komentarze (26)
Komentarze (26)