Ziębice na czarnej liście gmin z najniższymi pensjami pracowników pomocy społecznej
Po raz drugi Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej opublikowała czarną listę 100 gmin i miejscowości z najniższymi wynagrodzeniami pracowników socjalnych w Polsce. Wśród 7 gmin z województwa dolnośląskiego znalazły się Ziębice.
Fot. Google Maps
Lista została stworzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o dane pozyskane bezpośrednio od pracodawców i według stanu na dzień 30 kwietnia 2019 r. Federacja związkowa pracowników socjalnych jedynie upublicznia te dane. Czarna lista zawiera 100 gmin, w których średni poziom wynagradzania pracowników socjalnych jest najniższy w Polsce. Znalazło się na niej 7 gmin z województwa dolnośląskiego: Ziębice, Borów (powiat strzeliński), Niechlów, Szklarska Poręba, Wąsosz, Mirsk i Dziadowa Kłoda.
- Do każdej z gmin skierujemy pismo adresowane do miejscowych włodarzy, by zadbali o godny poziom wynagrodzeń pracowników. Każdy z włodarzy będzie jednak mógł zadbać o to, by nazwa jego gminy zniknęła z "czarnej listy". Wystarczy, że miejscowy samorząd wykaże, iż podjął realne i konkretne działania zmieniające faktyczne uposażenie pracowników pomocy społecznej – zapewniają związkowcy.
Jak zapewnia burmistrz Ziębic, Mariusz Szpilarewicz, pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w 2019 roku trzykrotnie otrzymali podwyżkę wynagrodzenia.
- Nie jest to na pewno powód do chluby. Na tę sytuację zwróciłem uwagę już w pierwszych miesiącach urzędowania, analizując wynagrodzenia w poszczególnych jednostkach gminy. Moim zdaniem przez ostatnie lata doszło do kuriozalnej sytuacji, że osoby pracujące na etacie, służące swoją pracą najbardziej potrzebującej części społeczeństwa, często narażone na różnego rodzaju trudne i nieprzyjemne sytuacje, otrzymują wynagrodzenie na poziomie porównywalnym ze świadczeniami wypłacanymi podopiecznym ośrodka. Paradoks. Wspólnie w uzgodnieniu z byłą panią kierownik w 2019 roku dokonywaliśmy trzykrotnie regulacji płac w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Pierwsza miała miejsce już w styczniu i miała związek ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego. 1 kwietnia 2019 r. podwyżkę wynagrodzeń otrzymali wszyscy pracownicy. Kolejna podwyżka od 1 sierpnia miała związek z urealnieniem wydatków przyznawanych na obsługę wypłacanych świadczeń i otrzymała ją większość pracowników. Porównując średnie wynagrodzenie wypłacane pracownikom MGOPS (trzeba oczywiście mieć świadomość, że rozpiętość wynagrodzeń jest zależna od stażu, zajmowanego stanowiska) to w 2018 roku wynosiło ono 3.400 zł brutto. W 2019 roku to średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 3.690 zł brutto. Wlicza się do tego wszystkie dodatki, nagrody jubileuszowe i tzw. trzynastkę. Aktualnie w MGOPS Ziębice zatrudnionych mamy 21 osób, z czego 10 osób ma staż mniejszy niż 10 lat, a 8 otrzymuje pełny dodatek stażowy. Mam również informację z MGOPS, że na to - że nasz ośrodek znalazł się na tej liście - na pewno miał wpływ brak większych nagród jubileuszowych wypłacanych w 2018 roku, a takowe również wlicza się do średniego wynagrodzenia, o którym mówi statystyka Federacji Związkowej. Dodam tylko, że gmina musi pamiętać o pracownikach innych jednostek i stopniowo zadbać o podwyżki dla innych. Rok 2020 będzie trudny dla wszystkich samorządów, dlatego nie mogę zadeklarować konkretnych zmian w wysokości. Czeka nas na pewno zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego i dostosowanie się do konieczności wyjęcia dodatku stażowego z podstawy wynagrodzenia – mówi Doba.pl Mariusz Szpilarewicz.
Przeczytaj komentarze (32)
Komentarze (32)