Kardynał Gulbinowicz pozbawiony Honorowego Obywatelstwa Gminy Ziębice
Ziębiccy radni podczas listopadowej sesji uchylili uchwałę w sprawie nadania księdzu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Ziębice. To pokłosie decyzji Stolicy Apostolskiej w związku z dochodzeniem przeciwko kardynałowi w sprawie nadużyć seksualnych, tuszowania molestowania seksualnego przez księży i współpracy z SB.
fot. ziebice.pl
Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Ziębice nadano księdzu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi 28 grudnia 2000 roku decyzją ówczesnej Rady Miejskiej Ziębic.
- Tytuł przyznaje się w uznaniu za podejmowanie inicjatyw przez Jego Eminencję Księdza Kardynała, które służą Gminie Ziębice i jej społeczeństwu, przede wszystkim: za powołanie Annus Propedeuticus Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie, utworzenie Instytutu Wiedzy Religijnej im. Jana Pawła II w Ziębicach oraz troskę i działania na rzecz renowacji obiektów sakralnych w Ziębicach i Henrykowie –brzmiało uzasadnienie przyznania tytułu.
Podczas sesji Rady Miejskiej Ziębic 26 listopada 2020 roku zdecydowano o pośmiertnym odebraniu kardynałowi Tytułu Honorowego Obywatela Gminy Ziębice. Za uchyleniem uchwały przyznającej to wyróżnienie radni zagłosowali jednogłośnie. To pokłosie decyzji Stolicy Apostolskiej z listopada tego roku.
- Podjęta wówczas uchwała [przyznająca kardynałowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Ziębice - przyp. red.] miała charakter okazjonalny, nie została bowiem wydana w oparciu o żaden regulamin nadawania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Ziębice. W przekonaniu Rady Miejskiej tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania społeczności lokalnej za podejmowane na jej rzecz zadania. Nadanie takiego tytułu nie może odbywać się w oderwaniu od całokształtu działalności danej osoby i oceny jej postępowania. Nie ujmując księdzu Henrykowi Gulbinowiczowi wielu zasług dla gminy Ziębice, w tym szczególnie za promowanie i ożywienie pocysterskiego opactwa w Henrykowie, nie sposób przejść obojętnie obok sankcji dyscyplinarnych nałożonych przez Stolicę Apostolską, a które zostały upublicznione komunikacie Nuncjatury Apostolskiej z dnia 6 listopada 2020 roku. Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ksiądz Henryk Gulbinowicz został pozbawiony m.in. prawa do używania insygniów biskupich, a także prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze. W oświadczeniu Archidiecezji Wrocławskiej napisano między innymi: „Surowość sankcji zastosowanych wobec księdza kardynała wskazuje, że dochodzie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca, potwierdza, że w kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz, że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie. Pomimo tego, że rozmawiamy o czynach, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, w Kościele nigdy nie zostaną one uznane za przedawnione”. Wobec tak stanowczego osądu, również społecznego, wyrażanego także przez mieszkańców gminy Ziębice, opartego wcześniej przeprowadzonym przez władze kościelne dochodzeniem dotyczącym życia i działalności księdza Henryka Gulbinowicza, podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne – czytamy w uzasadnieniu uchylenia decyzji o przyznaniu duchownemu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Ziębice.
Wcześniej kardynałowi Gulbinowiczowi odebrano także tytuł m.in. Honorowego Obywatela Wrocławia. Kardynał pozostaje Honorowym Obywatelem Barda i Ząbkowic Śląskich.
Natomiast dolnośląscy opozycjoniści z czasów PRL-u wystosowali do polskich władz kościelnych list w obronie kardynała Gulbinowicza, w którym żądają przedstawienia dowód zarzucanych mu czynów i stwierdzając, że zarzut współpracy duchownego z SB jest "kłamliwym nonsensem".
Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada w wieku 97 lat w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.
Przeczytaj komentarze (32)
Komentarze (32)
d/Kard-Henryk-Gulbinowicz-Honorowym