Gdzie można w twojej gminie oddać papę, gruz czy opony? Sprawdziliśmy

czwartek, 1.7.2021 14:41 9443 6

Gdzie możemy legalnie wyrzucić stare prali, pozostałości po remontach, opony czy części samochodowe? Sprawdziliśmy, jak to wygląda w poszczególnych gminach powiatu ząbkowickiego.

fot. ilustracyjne, zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Ząbkowicach Śląskich

 

 

Jakiś czas temu na naszym portalu podejmowaliśmy temat zaśmieconych lasów, przydrożnych rowów i łąk. Trafiały tam najróżniejsze śmieci: opony, elektrośmieci, pozostałości po remontach, kawałki płyt, tapety, farby. W komentarzach pod artykułem rozgorzała dyskusja, w której pojawiły się sugestie, że pewnych odpadów nie można się legalnie pozbyć lub jest to bardzo utrudnione, więc ludzie wyrzucają je do lasów i rowów. 

Choć nic nie tłumaczy wyrzucania śmieci i odpadów w miejsca niedozwolone, oprócz niszczenia środowiska, które jest naszym dobrem wspólnym (co powinno być dla wszystkich oczywiste) jest to po prostu nielegalne, to postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście tak trudno jest się pozbyć odpadów, które najczęściej lądują w lasach i rowach.

Zapytaliśmy gminy lub spółki odpowiedzialne za wywóz odpadów w każdej gminie powiatu ząbkowickiego, czy odpady takie jak: opony samochodowe, opony z traktora, pozostałości po remoncie (gruz, płyty karton-gips, farby, puszki, tapety), papa, części samochodowe (z gospodarstwa domowego, a nie z działalności gospodarczej, np. warsztatu samochodowego), stare tapczany, pralki, dywany, są odbierane w ramach zbiórek wielkogabarytowych, czy też można je samemu zawieźć do danego PSZOK-u, czy są jakieś limity lub opłaty za ten typ odpadu? A jeśli danego typu odpadu nie można oddać do waszego PSZOK-u, w jaki sposób mieszkaniec konkretnej gminy może pozbyć się legalnie tych odpadów?

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi z poszczególnych gmin. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy jedynie od ZUK Ziębice.

 

BARDO 

1. Zużyte opony (pochodzące z pojazdów użytkowanych w gospodarstwie domowym tj. z samochodów osobowych, motocykli, motorowerów, rowerów, wózków rowerowych i inwalidzkich, czterokołowców oraz przyczep do tych pojazdów), pozostałości po remoncie (odpady wytworzone we własnym zakresie przez właścicieli gospodarstw domowych - gruz, płyty karton-gips, farby, puszki, tapety), odpadową papę oraz stare tapczany, pralki (kompletny i nierozbrojony sprzęt) i dywany, wytworzone i dostarczone przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Bardzie, zwanym dalej „PSZOK”.

2. Stare tapczany, pralki (kompletny i nierozbrojony sprzęt) i dywany odbierane są także od właścicieli nieruchomości zamieszkałych podczas tzw. „zbiórek mobilnych”.

3. Za odpady dostarczane przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych do PSZOK nie są pobierane opłaty, jak również nie ma ustalonych limitów przyjmowanych w PSZOK odpadów.

4. W przypadku opon z ciągnika rolniczego oraz pozostałych części samochodowych z pojazdów użytkowanych w gospodarstwie domowym, wytwórca ww. odpadów, ma obowiązek na własny koszt zagospodarować te odpady, np. przez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie.

 

 

CIEPŁOWODY

Na terenie Gminy Ciepłowody zadania z zakresu odbioru odpadów komunalnych realizuje Związek Międzygminny Ślęza - Oława z siedzibą w Świętej Katarzynie przy ul. Żernickiej 17. Terminy zbiórki objazdowej, Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (mPSZOK), rodzaje odpadów oraz wszelkie szczegółowe informacje na temat gospodarki odpadami znajdują się na stronie internetowej Związku pod adresem e-mail: www.sleza-olawa.pl

https://www.sleza-olawa.pl/sleza_olawa_2021/web/uploads/pub/strony/strona_3350/text/Zal_nr1_a.pdf

https://www.sleza-olawa.pl/strona-3328-informacje_o_mpszok.html


https://www.sleza-olawa.pl/sleza_olawa_2021/web/uploads/pub/strony/strona_3350/text/Zal_nr8.pdf 

https://www.sleza-olawa.pl/sleza_olawa_2021/web/uploads/pub/strony/strona_3378/text/ulotka_zbi%C3%B3rka_objazdowa_2020-21.pdf

 

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) zlokalizowany jest przy ul. Złotostockiej 4 w Kamieńcu Ząbkowickim. W PSZOK odpady są przyjmowane wyłącznie od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Każdy z mieszkańców musi dostarczyć odpady do punktu we własnym zakresie. Wszystkie odpady wymienione poniżej są odbierane bez dodatkowych opłat w ramach dokonywanych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi do tutejszego urzędu na podstawie złożonej deklaracji.

 W PSZOK przyjmowane są następujące rodzaje odpadów:

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • odpady budowlane, gruz,
  • odpady wielkogabarytowe,
  • zużyte opony,
  • leki,
  • odpady ulegające biodegradacji (odpady zielone),
  • chemikalia i opakowania po chemikaliach,
  • papier i tektura, opakowania z papieru i tektury,
  • opakowania z metalu,
  • opakowania z tworzyw sztucznych,
  • szkło i opakowania ze szkła,
  • opakowania wielomateriałowe,
  • odzież, tekstylia,
  • szkło płaskie,
  • zużyte oleje,
  • zużyte świetlówki,
  • odpady niebezpieczne,
  • odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstających w gospodarskie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek. 

Odpady typu tj.

  • Opony samochodowe  -  można oddać na PSZOK w ilości 4 szt. na rok/gosp. domowe,
    bądź wystawić w trakcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych przy posesji
    tj. 2 razy w roku (kwiecień / październik),
  • Opony z traktora - utylizacja we własny zakresie (podpisane umowy i odbiór odpadów przez inną firmę wywozową działającą na terenie gminy),
  • Pozostałości po remoncie (gruz, płyty karton-gips, farby, puszki, tapety) - gruz można oddać na PSZOK w ilości 1 000 kg na dzień (nie więcej niż 100kg/miesięcznie na 1 gospodarstwo domowe),
  • Papa - utylizacja we własny zakresie (podpisane umowy i odbiór odpadów przez inną firmę wywozową działającą na terenie gminy),
  • Części samochodowe ( z gospodarstwa domowego, a nie z działalności gospodarczej, np. Warsztatu samochodowego) - utylizacja we własny zakresie (podpisane umowy i odbiór odpadów przez inną firmę wywozową działającą na terenie gminy),
  • Stare tapczany, pralki, dywany - odpady wielkogabarytowe można oddać na PSZOK w ilości 100 kg na dzień/gosp. domowe, bądź wystawić w trakcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych przy posesji tj. 2 razy w roku (kwiecień / październik), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - bez limitów.

 

STOSZOWICE

Katalog odpadów przyjmowanych do PSZOK  określają ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach – art. 3 ust 1 pkt 6 oraz  uchwała Rady Gminy Stoszowice w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stoszowice nr XI/74/2019 z dnia 25 listopada 2019 - §13 ust 2 pkt 4-7. W przypadku podanych przez Panią odpadów sytuacja wygląda następująco:

  •         Opony samochodowe

Tylko od samochodów osobowych PSZOK w Budzowie przyjmuje 4 sztuki rocznie od gospodarstwa domowego

  •         Opony z traktora

Nie są odpadem komunalnym, zatem nie można ich oddać do PSZOK-u . Opony z ciągników rolniczych można oddać w punktach świadczących usługę wymiany takich opon lub punktach ich sprzedaży przy zakupie. Zgodnie bowiem z przepisami, to na wytwórcy odpadów, w ramach świadczenia usługi wymiany lub sprzedaży, spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowani

  •         Pozostałości po remoncie (gruz, płyty karton-gips, farby, puszki, tapety)

W ilości 250 kg rocznie od gospodarstwa domowego

  •         Papa

Jest odpadem niebezpiecznym i łatwopalnym nie mieści się w kategorii odpadów komunalnych, PSZOK nie przyjmuje tego typu odpadów. Na rynku są firmy wyspecjalizowane w utylizacji tego rodzaju odpadów. Ta sama sytuacja jest z odpadami wełny mineralnej.

  •         Części samochodowe ( z gospodarstwa domowego, a nie z działalności gospodarczej, np. Warsztatu samochodowego).

Części samochodowe nie są zaliczane do odpadów komunalnym zatem ich oddanie do PSZOK-u jest niemożliwe. Odpady tej grupy należy przekazywać do stacji demontażu pojazdów.

  •         Stare tapczany, pralki, dywany

Tu musimy rozdzielić kategorie odpadów stare meble, dywany, materace itp. są odpadami wielkogabarytowymi, te odpady przyjmujemy w ilość 250 kg rocznie od gospodarstwa domowego, w przypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego PSZOK przyjmuje te odpady bez ograniczeń.

 Wodociągi Srebrnogórskie

 

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Informuję, że nie wszystkie odpady są odbierane w ramach zbiórek wielkogabarytowych, oraz nie wszystkie mogą być przyjmowane w PSZOK.

·        Opony samochodowe - w ramach zbiórek od posesji do posesji - bez limitu, natomiast w PSZOK nieodpłatnie można oddać 4 sztuki na jedno gospodarstwo domowe w miesiącu

·        Opony z traktora - nie są odbierane w ramach zbiórek od posesji do posesji, oraz nie można ich dostarczać do PSZOK - takie opony powinny być zostawione w firmie wulkanizacyjnej, gdzie wymienia się opony na nowe

·        Pozostałości po remoncie (gruz, płyty karton-gips, farby, puszki, tapety) - gruz betonowy i ceglany, beton, materiały ceramiczne - do 100kg miesięcznie można oddać do PSZOK (nie można tego wystawiać w ramach zbiórek od posesji do posesji), puszki można oddać razem z tworzywem w żółtych workach, lub dostarczyć do PSZOK bez limitu,  płyty karton-gips, wymieszane odpady budowlane, farby, itp. - można dostarczyć do PSZOK, ale tylko odpłatnie

·        Papa - jest to odpad problematyczny i można go oddać tylko do firm specjalistycznych, które posiadają odpowiednie zezwolenia i zajmują się utylizacją lub przetwarzaniem takiego odpadu. Nie można tego wystawiać w ramach zbiórek od posesji do posesji, jak również nie można dostarczyć do PSZOK  To samo dotyczy eternitu, styropianu, wełny mineralnej, itp.

·        Części samochodowe ( z gospodarstwa domowego, a nie z działalności gospodarczej, np. Warsztatu samochodowego) -  Nie można tego wystawiać w ramach zbiórek od posesji do posesji, jak również nie można dostarczyć do PSZOK. Niezależnie od tego czy są to odpady z warsztatów, czy z gospodarstw domowych, takie odpady mogą być tylko utylizowane w stacjach demontażu pojazdów.

·        Stare tapczany, pralki, dywany- w ramach zbiórek od posesji do posesji - bez limitu, natomiast w PSZOK nieodpłatnie można oddać 300kg miesięcznie na jedno gospodarstwo domowe

ZGK

 

ZŁOTY STOK

Podstawą do prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi w gminach jest ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439 z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy gmina ma obowiązek utworzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Na podstawie art. 4 ww. ustawy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego gmina uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. Zgodnie z art. 6r ust. 3a ww. ustawy, w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dopuszcza się ograniczenie ilości zużytych opon, odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych, stanowiących odpady komunalne, odbieranych lub przyjmowanych przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W Gminie Złoty Stok działalność gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych reguluje Uchwała nr XXII/176/2020 Rady Miejskiej w Złotym Stoku z dnia 31 grudnia 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W tej uchwale również ustalone zostały limity ilościowo-wagowe przyjęcia niektórych rodzajów odpadów do PSZOK w ramach uiszczonej do gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Złotym Stoku przyjmuje odpady komunalne oraz inne odpady z gospodarstw domowych z przeznaczeniem do unieszkodliwiania lub odzysku w ramach wnoszonej przez właściciela nieruchomości opłaty. Wszystkie dostarczone przez mieszkańców gminy odpady budowlane i rozbiórkowe oraz opony, w wysokości przekraczającej poniższe limity, są przyjmowanie do PSZOK za dodatkową opłatą.

W Gminie Złoty Stok limitowane są przyjęcia do PSZOK zużytych opon samochodowych- limit ustalony jest na 4 sztuki rocznie od zadeklarowanej nieruchomości, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni od lokalu mieszkalnego.

Drugim rodzajem odpadu, dla którego w drodze uchwały ustalony został limit wagowy są odpady budowlane i rozbiórkowe, w tym gruz budowlany- przyjmowane do PSZOK w ramach uiszczonej na rachunek Gminy Złoty Stok opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 500 kg rocznie z zadeklarowanej nieruchomości, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni od lokalu mieszkalnego.

W przypadku wyczerpania przez mieszkańców gminy limitów ilościowo-wagowych dot. zużytych opon samochodowych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych przewidziana została możliwość oddania do PSZOK tychże odpadów za opłatą wynoszącą 10 zł/1 opona oraz 50 zł/100 kg odpadów budowlanych i porozbiórkowych, w tym gruzu.

Co się zaś tyczy odpadów wielkogabarytowych, są one odbierane od mieszkańców gminy według obowiązującego harmonogramu odbioru odpadów komunalnych co najmniej 1 raz w miesiącu. Oprócz tego, mieszkańcy gminy mają również możliwość dowieźć takie odpady do PSZOK na własną rękę. Każdy mieszkaniec Gminy Złoty Stok może przywieźć do PSZOK odpady komunalne, niepochodzące z działalności gospodarczej w dniach i godzinach jego otwarcia tj. we wtorki i czwartki w godz. 8.00-14.00 oraz w soboty w godz. 12.00-16.00.

Odpady pochodzące z działalności rolniczej, w tym zużyte opony od ciągników rolniczych w myśl obowiązujących przepisów nie stanowią odpadów komunalnych. Zgodnie z art. 6ra ww. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada Gminy ma możliwość (nie ma obowiązku) uchwalenia jedynie odpłatnego przyjmowania tychże odpadów do PSZOK.

Utylizacją odpadów takich jak papa dachowa, zużyte opony z maszyn rolniczych i pojazdów ciężarowych czy szeroko rozumianych części samochodowych, zajmują się wyspecjalizowane w tej dziedzinie przedsiębiorstwa, posiadające odpowiednie zezwolenia i infrastrukturę techniczną. Najczęściej są to przedsiębiorstwa prywatne, działające w warunkach wolnego rynku i konkurencji, ogłaszające swoje usługi zarówno w internecie, jak i innych mediach ogólnodostępnych.

Zgodnie z ww. ustawą gminy udostępniają na stronie internetowej urzędu oraz w sposób zwyczajowo przyjęty informacje o funkcjonowaniu PSZOK oraz punktów zbierania odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

 KOMA Złoty Stok

 

 

 

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

niedziela, 04.07.2021 10:40
Każdy remontowany stary dach papowy na garażu,czy domu , zaraz...
Zdziwiony niedziela, 04.07.2021 07:43
W Kamieńcu jest fajnie, cyt. Pozostałości po remoncie (gruz, płyty karton-gips, farby, puszki, tapety) - gruz można oddać na PSZOK w ilości 1 000 kg na dzień (nie więcej niż 100kg/miesięcznie na 1 gospodarstwo domowe). Czyli mogę oddać 1 tonę dziennie (1 000 kg) ale nie więcej niż 100 kg miesięcznie? Gdzie tu logika? :)
mieszkaniec piątek, 02.07.2021 07:05
Dopóki nie będą wszystkiego przyjmować to rowy i lasy będą...
Normalny czwartek, 01.07.2021 19:16
Czyli te których nie można nigdzie oddać należy wywieź do...
Aaa czwartek, 01.07.2021 19:35
To zadajcie jeszcze takie pytania w Ministerswie Środowiska, zapewniam, że...
Adam czwartek, 01.07.2021 15:29
Nie dość, że mieszkańcy gminy Ciepłowody mają 45 km do...