Protest cywilnych pracowników ząbkowickiej komendy policji
Pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich przyłączyli się do ogólnopolskiego czarnego protestu pracowników cywilnych policji. Żądają podwyżek płac i uregulowania ich statusu jako pracowników policji.
Pracownicy cywilni policji to w skali kraju 25 tysięczna grupa zawodowa. Odpowiedzialni są za logistykę, obsługę kadrowo-szkoleniową, obsługę kancelaryjno-biurową, zaopatrzenie czy informatykę. Wspomagają oni wszystkie wydziały komendy, dbając o ich sprawne funkcjonowanie.
Niestety, ich praca często bywa niedoceniana. Czarę goryczy przelały ogłoszone 24 września przez MSWiA podwyżki uposażenia dla funkcjonariuszy (mundurowych) z jednoczesnym pominięciem pracowników cywilnych, którzy wykonują bardzo odpowiedzialne zadania za skandalicznie niskie wynagrodzenie.
Już na początku października Porozumienie Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji informowało wiceministra MSWiA, Macieja Wąsika, że „narasta frustracja środowiska pracowniczego, czyli co piątej osoby odpowiedzialnej w naszym państwie za prawidłowe funkcjonowanie Policji. Wzrasta poczucie lekceważenia i zbywania w aspekcie zakończonych już rozmów z funkcjonariuszami i upublicznieniem konkretnych wartości wzrostu ich uposażeń”.
„Niewidzialne serce formacji przestaje bić” takim hasłem pracownicy cywilni policji w całym kraju postanowili upomnieć się o wyższe wynagrodzenie i ujęcie ich w ustawie o policji. Rozpoczął się „czarny protest” pracowników cywilnych policji, do którego przyłączyli się także „cywilni’ z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.
- Nasza przyszłość rysuje się czarno. Zostaliśmy zupełnie pominięci przy wrześniowych podwyżkach dla funkcjonariuszy. A średnia naszych wypłat to około 2300 zł na rękę. Poza tym nie jesteśmy nawet ujęci w ustawie o policji, gdzie ujęty jest policjant, pies policyjny i koń. Nie ma pracownika cywilnego. Ponieważ niektórzy z nas są urzędnikami państwowymi nie możemy strajkować, ale chcemy zamanifestować nasze niezadowolenie, naszą frustrację z niedoceniania naszej pracy oraz nasz sprzeciw wobec notorycznego pomijania nas przy podwyżkach uposażenia. Stąd pracownicy cywilni ubierają się do pracy na czarno, na drzwiach naszych biur wywiesiliśmy plakaty wyrażające nasz protest i zawierające nasze postulaty. Planujemy po pracy ubrani na czarno spacerować z transparentami przed komendą – mówią przedstawiciele pracowników cywilnych z KPP w Ząbkowicach Śląskich.
Przedstawiciele związków zawodowych pracowników cywilnych policji 13 października przekazali swoje postulaty MSWiA. Są to:
Podniesienie płac cywilnych pracowników policji
Podjęcie prac legislacyjnych nad przygotowanym przez nich projektem zmiany Ustawy o policji
Uregulowanie w ustawie statusu pracownika policji
Przeczytaj komentarze (43)
Komentarze (43)