I Festiwal Aloisa Tauxa za nami
W dniach 17 – 18 X 2015 r. odbył się w Braszowicach i Ząbkowicach Śląskich pierwszy Festiwal Muzyczny im Aloisa Tauxa.
Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej urodzony w 5 X 1817 roku w Braszowicach, który zrobił karierę w Salzburgu. Tam był dyrygentem chóru i orkiestry katedry salzburskiej, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego, tzw. MOZARTEUM oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru – Liedertafel, działającego do dzisiaj, jednego z najlepszych w Europie. Jednego dorobek kompozytorski składa się z ponad 50 utworów, w tym utworów granych do dzisiaj, i właśnie ten dorobek kompozytorski był podstawą pomysłu zorganizowania festiwalu.
Pierwsza edycja obejmowała dwa koncerty – w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach i kościele św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Wystąpiły w nich połączone chóry Uniwersytetu Opolskiego, Parafii św. Katarzyny z Groszowic oraz chór Gloria z Ząbkowic Śląskich występujące pod batutą byłego ząbkowiczanina – Mariana Bilińskiego. W niedzielę dodatkowo wystąpił kwartet smyczkowy Filharmonii Opolskiej. Repertuar koncertów obejmował 2 utwory napisane przez Aloisa Tauxa: „Marsz dla Ząbkowiczan”, napisany specjalnie dla ząbkowickiego Bractwa Kurkowego w 1840 r. oraz piękną pieśń wielkanocną „Pan Zmartwychwstał”, napisaną dla hrabiostwa Schlabrendorfów ze Stolca, patronów kościoła św. Jadwigi w Sadlnie. Oprócz utworów Tauxa zagrano i zaśpiewano utwory W.A. Mozarta, Józefa Haydna oraz Michała Fristiny.
Koncerty poprzedziło słowo o kompozytorze, które wygłosił Jerzy Organiściak. Występ w Braszowicach, a szczególnie w Ząbkowicach Śląskich był wielkim wydarzeniem muzycznym, bowiem już dawno nie słyszeliśmy na naszym terenie tego typu muzyki i na takim poziomie. Stąd, jak stwierdzili organizatorzy festiwalu: Marian Biliński, Joanna Mitręga i Jerzy Organiściak, w przyszłym roku festiwal będzie miał jeszcze bogatszą oprawę muzyczną, a za dwa lata – w 2017 r., na obchody 200 rocznicy urodzin Tauxa, jest pomysł zaproszenia do Braszowic i Ząbkowic gości z Salzburga. Miejmy nadzieję, że do tego dojdzie, a Festiwal Muzyczny im Aloisa Tauxa stanie się w niedalekiej przyszłości ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Dolnego Śląska.
Jerzy Organiściak
Przeczytaj komentarze (6)
Komentarze (6)