Ząbkowice wprowadzają fundusz osiedlowy
Gmina Ząbkowice Śląskie chce w 2016 roku wprowadzić tzw. fundusz osiedlowy. Na co zostanie wydany zdecydują mieszkańcy i zarządy osiedli.
W wielu miastach naszego regionu coraz popularniejsze są budżety partycypacyjny, zwane budżetami obywatelskimi. To narzędzie, w ramach którego sami mieszkańcy decydują, na co wydać pieniądze. Konstruowanie budżetu obywatelskiego zazwyczaj wygląda tak, że najpierw samorząd określa, jaką pulę pieniędzy przeznaczy na ten budżet. Następnie mieszkańcy, stowarzyszenia, grupy mogą zgłaszać pomysły, na jakie inwestycje środki mogą być przeznaczone. Na koniec mieszkańcy od 16 roku życia głosują, które pomysły powinny zostać zrealizowane. Te, które uzyskają najwięcej głosów, wprowadzane są do budżetu miasta. Budżet obywatelski pociąga za sobą spore zaangażowanie mieszkańców, organizowane są spotkania i dyskusje.
- Budżet partycypacyjny jest szansą na zaangażowanie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach oraz większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego – mówi Wojciech Kębłowski, ekspert i autor raportu " Budżet partycypacyjny- krótka instrukcja obsługi".
Wśród gmin powiatu ząbkowickiego żadna nie planuje wprowadzenia w życie budżetu obywatelskiego. Tłumaczą to albo bardzo małym budżetem, albo istniejącym funduszem sołeckim (w gminach wiejskich). Jedynie gmina Ząbkowice Śląskie chciałaby wprowadzić coś na kształt budżetu partycypacyjnego.
- Gmina planuje w budżecie na 2016 rok zarezerwować określona kwotę dla każdego z osiedli w Ząbkowicach Śląskich na podobnej zasadzie jak działa fundusz sołecki – mówi Doba.pl Stanisław Moderski asystent burmistrza Ząbkowic Śląskich.
Fundusze dostaną: Osiedle Pallotyńskie, Stare Miasto, XX-lecia i Słoneczne. O wydatkowaniu pieniędzy na konkretne cele będą decydowały zarządy osiedli (a więc pośrednio sami mieszkańcy).
Nie wiadomo jeszcze, jaka kwota zostanie przekazana do dyspozycji osiedli, zostanie ona ustalona przy konstruowaniu budżetu gminy na 2016 rok.
Przeczytaj komentarze (19)
Komentarze (19)