Co to trybut i gdzie znajdowały się Grody Czerwieńskie? Czyli jubileuszowy konkurs
14 kwietnia 966 roku jest symboliczną data chrztu dworu Mieszka I, a jednocześnie chrztu Polski. Obchody jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się w całym kraju. W Ząbkowicach Śląskich z tej okazji zorganizowano konkurs wiedzy historycznej „Od Mieszka I do Bolesława Chrobrego, czyli państwa polskiego początki”.
W Starostwie Powiatowym zgromadziło się 60 uczestników konkursu: uczniów gimnazjów i szkół Ponadgimnazjalnych z Ząbkowic Śląskich, Ziębic, Ciepłowód, Świdnicy, Kłodzka, Nowej Rudy, Dusznik, Mokrzeszowa i Dzierżoniowa. Zmagania zorganizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie z pomocą Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego i ząbkowickiego oddziału PTTK.
Młodzież najpierw odpowiadała na pytania w teście eliminacyjnym. Było to 50 pytań, takich jak: kto był ojcem księcia Mieszka I, gdzie został on pochowany, jak nazywała się córka Mieszka, która była żoną króla Szwecji, czy jak miała na imię „śmiejąca się Polka” (posąg z katedry w Nauburgu, przedstawiający córkę Chrobrego).
Po pierwszym etapie wyłoniono 12 najlepszych uczestników, którzy zmierzyli się w finale.
Tu odpowiadano na 25 pytań testowych typu: co oznacza słowo „opole”, kto był pierworodnym synem Bolesława Chrobrego, czy kim był Bruno z Querfurtu.
Zwyciężczynią konkursu została uczennica ZSP Ziębice Klaudia Kania. Drugie miejsce zajął Jakub Pawlicki z LO w Świdnicy, a trzecie Piotr Pawlik także z liceum w Świdnicy. Drużynowo najlepszą szkołą okazało się I LO w Świdnicy, na następnej pozycji uplasowało się LO Kłodzko, a na trzeciej ZSP Ziębice.
Celem konkursu było przypomnienie początków państwowości polskiej i zaznaczenie wagi wydarzenia, jakim był chrzest Polski.
- Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, co było już widać w etapie eliminacyjnym. Najlepszym wynikiem było tu 47 punktów na 50 pytań, więc świetny rezultat. Widać, że praca nauczycieli i tych młodych ludzi była solidna. Cieszy to, że trudne zagadnienia historyczne, które wymagają różnych źródeł i wykraczają poza program nauczania, są tak dobrze opanowane – mówi autor pytań konkursowych i pomysłodawca konkursu Jerzy Organiściak.
Przeczytaj komentarze (2)
Komentarze (2)