Bardzka figura Matki Bożej może być najstarsza w Polsce! Sensacyjne wyniki badań! [WIDEO, FOTO]
Figura Matki Bożej Bardzkiej w 2015 roku została oddana do konserwacji z powodu zniszczenia warstw polichromii i złoceń, które zostały wykonane podczas poprzednich prac konserwatorskich w 1926 r.
Wykonane podczas prac konserwatorskich zdjęcia RTG potwierdziły, że sama struktura drewna jest w zasadzie nieuszkodzona i nie wymaga interwencji. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości co do datowania rzeźby. Zdecydowano się na badanie metodą węgla radioaktywnego C14. Wyniki wskazują, że rzeźba pochodzi z początku XI wieku – z około 1011 roku z tolerancją błędu +/- 26 lat. Ze względu na przyjęty margines oraz fakt, że data graniczna odnosi się do momentu pozyskania drzewa, założono, że pierwszą możliwą datą do zaakceptowania jest 1060 rok. Do tej pory sądzono, żę figura powstała w XIII lub XII wieku.
Oznaczać to może, że figura związana jest z przedcysterskim okresem historii Barda, a gdyby te przypuszczenia okazały się prawdziwe, mielibyśmy do czynienia z najstarszym przedstawieniem Maryjnym w Polsce!
Prace konserwatorskie przy figurze Matki Bożej Bardzkiej prowadził. Marcin Ciba - konserwator i kustosz zbiorów artystycznych Klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie. Prace zostały sfinansowane ze środków dotacji przyznanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Więcej na temat sensacyjnego odkrycia w materiale wideo!
tekst na podst. mat. pras. Kamila Pawłowskiego
Przeczytaj komentarze (9)
Komentarze (9)