Koniec gimnazjów, wraca 8 klasowa podstawówka
- Moja mądrość, to mądrość obywateli. Od lutego z całą kadrą, z ekspertami ministerstwa prowadzę rozmowy z Polakami, z dyrektorami, z uczniami. Zapewniamy determinację związaną z wprowadzaniem zmian, i jednocześnie pokażemy, że będziemy to robić wspólnie - tymi słowami rozpoczęła konferencję prasową, minister Anna Zalewska.
Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego - to główne założenia resortu jakie mają czekać dzieci oraz młodzież w najbliższych latach.
Pierwszy rocznik objęty nową podstawą rozpocznie naukę już w 2017/2018 roku. Minister Zalewska zapowiedziała, że w klasach I-IV szkoły podstawowej będzie "poziom podstawowy", zaś w klasach V-VIII - "poziom gimnazjalny". Następnie uczniowie będą mieli do wybory czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe).
Okres przejściowy ma trwać 3 lata. Nowy system jak zapewniała Zalewska nie spowoduje masowych zwolnień nauczycieli, o które boi się ZNP. Poinformowała także, że chce zapewnić taką strukturę szkoły, gdzie rodzic będzie mógł zawieźć dziecko na 8 do szkoły i odebrać o godzinie 15.
Rekrutacja do nowych szkół ma się rozpocząć w latach 2019/2020. Nie wiadomo, czy po zakończeniu nowej szkoły podstawowej będzie wprowadzony egzamin.
Obecny system wprowadzono w 1999 roku.
Przeczytaj komentarze (9)
Komentarze (9)