Czy dzieci są bezpieczne korzystając ze szkolnego autobusu w gminie Bardo? [LIST CZYTELNIKA]

środa, 23.11.2016 10:01 10759 16

Od naszej Czytelniczki otrzymaliśmy list, w którym alarmuje, że brak przystanku przy szkole na ul. Polnej w Bardzie wpływa na brak bezpieczeństwa dzieci, które są wysadzane gdziekolwiek, a gdy odjeżdżają do domów są bez nadzoru osób dorosłych. Nie trudno wywnioskować, że w takiej sytuacji łatwo o nieszczęście. Dodatkowo, jak pisze kobieta, dzieci dojeżdżające do domów we wsiach gminy Bardo idą od przystanku poboczami, gdyż w większości nie ma chodników.

Zarzuty Czytelniczki odpiera Urząd Miasta i Gminy Bardo, przekonując, że dzieci są bezpieczne, wysiadają pod samym budynkiem szkoły, a po południu zawsze są pilnowane przez nauczycieli i opiekunów. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie. Urzędnicy informują także o planowanych inwestycjach związanych z chodnikami i mówią, że w większości za brak chodników odpowiedzialny jest powiat.

 

 

LIST CZYTELNICZKI

Dzień dobry, chciałam prosić Państwa o interwencję ws. przystanku autobusowego przy szkole w Bardzie, a właściwie jego braku. Od kilku lat dzieci dojeżdżają do ZSP w Bardzie przy ul. Polnej 1. Dzieci wsiadają i wysiadają z chodnika, z parkingu , z ulicy. Nie mogę wręcz patrzeć jak w godzinach porannych, gdzie ruch pojazdów  jest większy dzieci są wysadzane gdziekolwiek... Wystosowałam w tej sprawie pismo do KPP w Ząbkowicach Śląskich. Nikt nie respektuje przepisów, ani nie zważa na bezpieczeństwo dzieci, które wychodzą same ze szkoły do autobusu, bez nadzoru osób dorosłych. Pani Dyrektor twierdzi, że za dowóz odpowiedzialna jest Gmina Bardo, Ci z kolei, że to przewoźnik odpowiada za transport i koło się zamyka. Najbardziej drażni mnie buta władz Gminy, które chwalą się remontem nawierzchni ulicy Polnej, a nie dostosowują przy tym drogi do bezpiecznych warunków dla dzieci dojeżdżających. […] Np. w Ząbkowicach w Gimnazjum nr 1 dzieci są odprowadzane na autobus przez pracownika świetlicy, natomiast dzieci z podstawówki w Bardzie chadzają same po parkingu, po ulicy, itd. w oczekiwaniu na otwarcie drzwi autobusu bez nadzoru osoby dorosłej. Dodam, że powrót większości dzieci również odbywa się w warunkach mało bezpiecznych bo jedyną wioską w Gminie Bardo, która posiada chodnik jest Przyłęk, więc dzieci często wracają z wiejskich przystanków idąc ulica, a często uciekają przed pojazdami do rowów. Jednak pan burmistrz woli budować kolejne ukwiecone skwery i murki , ścieżki rowerowe oraz parki z wiatrakami, zamiast sukcesywnie zająć się użyteczną rozbudową infrastruktury, która służyłaby mieszkańcom i ich bezpieczeństwu. 

Teraz odrobinę wykładni prawnej. 

W myśl Art. 4 pkt. 9 ustawy o transporcie drogowym, który to podaje definicję przewozu regularnego specjalnego jako niepublicznego przewozu regularnego określonej grupy osób, z wyłączeniem innych osób. Przewozami specjalnymi mogą być więc przewozy pracownicze, czy właśnie szkolne. Usługi polegające na regularnym przewozie określonej kategorii pasażerów, wyznaczonymi trasami, przy wykorzystaniu stałych przystanków, uważa się za specjalne usługi regularne. Ust. o transporcie drogowym w art. 18 ust. 1 pkt 1 dla przewozów regularnych specjalnych wymaga uzyskania zezwolenia wydanego przez odpowiednie organy (w zależności od zasięgu – gmina, powiat, województwo, ministerstwo). By je uzyskać przewoźnik musi dostarczyć stosowne dokumenty.
Jednym z nich jest proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów i przyjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej, podaną w kilometrach i odległości między przystankami oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy

Pozdrawiam, mama dojeżdżających dzieci

 

ODPOWIEDŹ URZĘDU W BARDZIE

 

 ------------------------------------

W galerii i tekście zdjęcia UMiG Bardo z zakończonej inwestycji modernizacji ul. Polnej w Bardzie. Droga została wyasfaltowana, zbudowano dwa progi spowalniające wraz z oznakowaniem. Wykonaniem prac zajmowała się firma Eurovia, a na inwestycję wydano ok. 255 tys. zł z budżetu gminy Bardo.

 

Przeczytaj komentarze (16)

Komentarze (16)

czwartek, 24.11.2016 18:57
A kochani rodzice ktorzy przywza swoje pociechy do szkoły i bardzo czesto zatrzymuja sie na przejsciu dla piszych aby dziecko wysadzic, czy to jest bezpieczne
mama czwartek, 24.11.2016 17:17
Dzieci rano do godz. 8.00 siedzą na ZIMNYM KORTYARZU i...
pasażer środa, 23.11.2016 22:08
Wg przepisów przystanek powinien być i już. Jak raz poprosiłem...
Niktwazny środa, 23.11.2016 22:06
A czy to rozdmuchała taka ruda...
buba środa, 23.11.2016 21:50
Gdzie niby są dzieci wysadzane? bezpośrednio przy budynku szkoły? Ciekawe...
ppp środa, 23.11.2016 15:19
Samochod służbowy dla burmistrza jest ważniejszy niz jakieś tam dzieci...
środa, 23.11.2016 21:44
trafne spostrzeżenie! autobusy faktycznie zatrzymują się gdzie jest miejsce, najczęściej...
..... środa, 23.11.2016 14:27
Jeśli chodzi o chodniki w wioskach to ok zgadzam się...
środa, 23.11.2016 21:27
Również jestem z Barda i odprowadzam swoje dziecko do szkoły...
środa, 23.11.2016 21:41
Zamiast parkingów, które stoją puste już dawno można było zrobić...
środa, 23.11.2016 11:20
rodzice to naprawdę nie mają się czasem czego czepić!
środa, 23.11.2016 21:38
Rodzice się nie czepiają, tylko troszczą się o swoje dzieci....
środa, 23.11.2016 21:31
Przystanek powinien byc i to bez dwóch zdań!!! Parking to...
Darek środa, 23.11.2016 17:13
Brak słów na przesadę dorosłych............potem dzieci są takie jakieś.....
środa, 23.11.2016 12:20
Gmina Bardo to tylko wielki nadmuchany balon sukcesu...
miekszniec środa, 23.11.2016 10:46
czy te autobusy nie mogą stać na parkingu tylko blokować...