Tak się zmieniała Twierdza- 15 lat od utworzenia Fortecznego Parku Kulturowego !

czwartek, 22.6.2017 09:07 5329 5

Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze  obchodzi swoje 15 urodziny !!! 


Dokładnie 15 lat temu – uchwałą rady gminy Stoszowice – powołano Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze w celu ochrony wartości przyrodniczych i kulturowych trzech najważniejszych jego elementów: Twierdzy z II poł. XVIII w., Trasy Sowiogórskiej kolei zębatej z pocz. XX w. i sztolni dawnych kopalni srebra z XVI i XVII w. Utworzenie pierwszego Fortecznego Parku Kulturowego w niewielkiej Gminie Stoszowice w 2002 r. było dla wielu kompletnym zaskoczeniem. 
Co udało się zdziałać przez te 15 lat na rzecz Parku? 
Dzięki dofinansowaniom zewnętrznym w Twierdzy przeprowadzono prace remontowe i zabezpieczające wartości ponad 14,5 mln zł, a do 2018 r. zostanie wydane ponad 3,5 mln na dalsze remonty i przygotowanie nowej części do zwiedzania. Trasa kolei doczekała się oczyszczenia, przeprowadzono prace ratunkowe i remont Wiaduktu Żdanowskiego wartości 1,7 mln zł, a w tym roku powstanie dokumentacja remontu Wiaduktu Srebrnogórskiego. 
Teren Parku uległ znacznemu ożywieniu dzięki rozwojowi tras MTB, tras narciarstwa biegowego i organizowanym cyklicznie imprezom – Pochodzie 1-majowym, Święcie Twierdzy, Zlotom Motocyklowym, imprezom biegowym i rowerowym. Pod względem naukowym – obszar Parku dorobił się znacznego zasobu wiedzy historycznej dzięki organizacji konferencji historycznych, wydaniu monografii Twierdzy oraz mniejszych publikacji. Temat sztolni w ostatnich latach ożył dzięki odkryciu dawnej kopalni srebra u podnóża koszar fortecznych, która ma zostać w przyszłości udostępniona dla zwiedzających. 
Dziękujemy ówczesnym inicjatorom utworzenia Fortecznego Parku Kulturowego, kolejnym władzom gminy Stoszowice, Towarzystwu Srebrnogórskiemu, najlepszym w kraju znawcom architektury militarnej i zabytkowej z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Towarzystwu Przyjaciół Fortyfikacji i wielu innym zaangażowanym w powstanie i rozwój Fortecznego Parku. Przez minione 15 lat udało się wiele zrobić. Nie sposób jest wymienić wszystkich osób i podmiotów, którym należy się duży ukłon za udane próby ratowania i wyeksponowania tego wyjątkowego na skalę europejską obiektu jaką jest Twierdza Srebrnogórska. Na pewno w tym gronie są byli włodarze Gminy Stoszowice Patryk Wild, Marek Janikowski, obecny wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, zawsze wspierający wiedzą merytoryczną członkowie Rady Konsultacyjnej przy FPK, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, w tym Delegatura w Wałbrzychu, Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śl., pracownicy spółki Twierdza Srebrna Góra, Gminy Stoszowice zaangażowani w rozwój i zachowanie naszego dobra kulturowego oraz Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno- Krajoznawcze.
Bardzo dziękujemy również wszystkim naszym turystom, którzy nas odwiedzają i od których miło słyszeć dobre opinie o zmianach, naszym przyjaciołom i wszystkim tym, którzy nas wspierają. 
Czegoo życzymy na kolejne 15 lat ? Żeby Forteczny Park Kulturowy był dumą regionu a nawet całej Polski, miejscem odwiedzanym, realizacji wszelkich pozytywnych działań twórczych, kulturowych i sportowych, przy równoległym dbaniu i zachowaniu naszego unikalnego dziedzictwa kulturowego. 

 

UG Stosowice

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Abdul niedziela, 25.06.2017 01:22
Zrównać to z ziemia i kukurydzę zasiać
COCO BIS czwartek, 22.06.2017 13:36
Wszystko jest O.K. dla turystów , ale kiedy coś dla mieszkańców - XXI wiek i brak kanalizacji w gminie Stoszowice
ogarnij się czwartek, 22.06.2017 17:51
COCO BIS zacznij czytać a nie oglądasz tylko obrazki!!! Przecież jest napisane jak byk, że 14,5 mln z zewnętrznych środków i jeszcze będzie 3,5 mln. Zamiast się ciszyć, że co roku turystów co raz więcej, to znowu narzekanie. Spółka się rozwinie, będą podatki, dodatkowa praca dla ludzi i jeszcze na twoją kanalizację zarobią. Do mnie jak rodzina z Polski, przyjeżdża to "kopara opada" jak widzą co tam się dzieje i zazdroszczą bo u nich tego nie ma!!!
SRAJCIE DO WIADER WIEŚNIAKI :D piątek, 23.06.2017 11:30
SRAJCIE DO WIADER WIEŚNIAKI :D
mieszkaniec piątek, 23.06.2017 16:59
w jemnej jest od 6 lat i co z tego, jak zdecydowana większość i tak sra do rzeki albo szamb, które są później wylewane byle gdzie. i się cieszą, ze nie muszą za ścieki płacić