Zły stan powietrza. Lepiej zostać w domu
Dzisiaj, jak i przez najbliższe dni lepiej ograniczyć przebywanie na "świeżym' powietrzu. Jak alarmują stacje pomiaru jakości powietrza, zanieczyszczenie powietrza w Ząbkowicach przekroczyło normy.
fot: WIOŚ, dane z 20 lutego 2018 r godz. 8.00-9.00
W Ząbkowicach Śląskich wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10 (norma 50 µg/m3) i wynoszą one od 200 do 188 µg/m3. Prognozuje się, że zła jakość powietrza utrzyma się przynajmniej w ciągu najbliższych 72 godzin.
Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ smogu są osoby starsze i dzieci.
- Zostań w domu i ograniczać wychodzenie na zewnątrz do minimum.
- Nie uprawiaj sportów na "świeżym" powietrzu.
- Włącz odpylacz powietrza.
- Nie wietrz mieszkania.
- Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia lub oddechowego skontaktuj się z lekarzem.
- Załóż maskę przeciwpyłową.
Przeczytaj komentarze (24)
Komentarze (24)
Prawie wszystkie stare benzynowe samochody sa z glupoty wlascicieli pozbawiane katalizatorow, zas wysokoprezne z glupoty filtrow czastek stalych lub z powodu biedy kupowane takie stare, bez filtrow.
srodowiska/polsce-grozi-4-mld-zl-unijnej
-kary-za-smog,104078.html
"Smog nasz codzienny
Na początku stycznia br. powietrze we Wrocławiu było najbardziej zanieczyszczone na całym globie. Normy pyłu PM2 były przekroczenie o 584 proc. W Hanoi, drugim tego dnia mieście na liście z najgorszym powietrzem, przekroczono normę o 220 proc. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym alarm smogowy (przekroczenie normy PM10) objął 188 miast.
Ciężar walki ze smogiem spadł faktycznie na barki samorządowców. W krytycznych sytuacjach apelują do mieszkańców, by zostawiali samochody w domach, fundują bezpłatną miejską komunikację publiczną, dopłacają do wymiany starych pieców grzewczych, prowadzą termoizolacje domów, by lepiej utrzymywały ciepło oraz przyjmują uchwały wprowadzające antysmogowe restrykcje, które obowiązują już w 7 województwach.
Wszystko to jednak tylko kropla w morzu potrzeb. - Wszyscy jesteśmy winni, że mamy tak zanieczyszczone powietrze. Nie należy przerzucać winy na przeciętnego Kowalskiego, który pali złym węglem w piecu. Przyczyną smogu jest niezwykle wysoki udział procesów spalania paliw stałych, jaki mamy w Polsce. To się musiało tak skończyć, skoro robimy tak niewiele, by zmienić źródła energii"