Drogi Niepodległości w Brzeźnicy
Na mapie miejsc, gdzie uroczyście świętowano 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabrakło Brzeźnicy (gm. Bardo). Całość starannie przemyślanego pod względem każdego detalu wieczoru przygotowało gremium żeńskie, panie z biblioteki publicznej, Koła Gospodyń Wiejskich, rady sołeckiej razem z sołtys wsi oraz z zespołu WIOLINEK.
Program miał charakter słowno-muzyczny, a w warstwę słowną włączyły się niektóre mieszkanki wsi. W scenariuszu znalazły się najważniejsze fakty z drogi do odzyskania niepodległości państwowej oraz jej utrzymania po 1918 r. Wkładki historyczne były ilustrowane odpowiednio dobranymi piosenkami i pieśniami.
W oficjalnym programie dodatkowo znalazła się prezentacja niezwykłego wydawnictwa. Mowa o „Dziesięciolecie Polski odrodzonej. Księga pamiątkowa 1918-1928”, którą publiczności przedstawił Jacek Kłopocki, rodzinnie związany z Brzeźnicą. Już sam tytuł wskazuje, że to podsumowanie pierwszej dekady wolnej Polski w różnych dziedzinach życia społecznego. Na marginesie: w 2001 roku ukazał się tom „Dziesięciolecie Polski Niepodległej 1989-1999” zredagowany na kształt poprzedniczki z 1928 r.
Uroczystość w brzeźnickiej świetlicy miała, jak się wyraziła w podziękowaniu jedna z uczestniczek, „podniosły klimat” stworzony przede wszystkim przez występ grupy WIOLINEK (funkcjonujący przy CKiB w Bardzie) pod egidą Anny Bartkiewicz-Czai. Chyba najbardziej wzruszający moment to wspólne, przez całą salę odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Brzeźniczanie, dawni i współcześni świętowali w towarzystwie burmistrza Barda, Krzysztofa Żegańskiego oraz ząbkowickiego starosty, Romana Festera. Organizatorki oklaski zebrały także za niespodziankę w postaci tortu, jak przystało na święto listopadowe z lukrem biało-czerwonym. W końcowej części wieczoru mieszkańcy wspólnie śpiewali utwory znane i lubiane a wiążące się z uroczystością.
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)