EduBiblioSfera: Dół czy już choroba – młodzieńcza depresja
Termin „depresja” przeniknął do powszechnego języka i jego wszechobecność czasem nie pozwala dostrzec faktycznego ciężaru znaczenia tego pojęcia. A depresja jest chorobą i może prowadzić nawet do śmierci.
W przypadku nastolatków, młodych ludzi będących w okresie dojrzewania o pomyłkę jeszcze łatwiej. Niektóre stany emocjonalne związane z adolescencją przypominają objawy depresji, co rodziców, opiekunów uspokaja. Zachowanie dziecka, podopiecznego tłumaczą właśnie dojrzewaniem.
Charakterystyczne dla depresji nastolatków symptomy - w skrócie - są następujące: nie tylko smutek zdradza depresję. Jej głównym przejawem może być drażliwość. Dojrzewanie to okres „burzy i naporu”. Brak norm może sprawić, że młodzi ludzie mogą ich rozpaczliwie poszukiwać wołając o uwagę za pozornym buntem.Obniżenie nastroju, potoczne doły, utrata zainteresowań i zdolności do cieszenia sięprzejawami codzienności to kolejne znaki ostrzegawcze. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i deaktywności. Osłabienie koncentracji i uwagi. Niska samoocena, brak wiary w siebie. Poczucie winy i małej wartości. Pesymizm, czarnowidztwo co do własnej przyszłości. Samookaleczenia. Zaburzenia snu. Zmniejszony apetyt. Wreszcie myśli oraz kroki samobójcze. Utrzymywanie się kilku tych symptomów przez dłuższy czas powinno zapalić u rodziców i opiekunów czerwone światełko.
Zaniepokojeni rodzice powinni pamiętać o jednej najprostszej metodzie prowadzącej do uzdrowienia. Powinni rozmawiać. Rozmawiać nie nachalnie, bezpardonowo, lecz życzliwie, z uwagą i empatią starając się zrozumieć, co czuje dziecko. Trzeba unikać udzielania tzw. dobrych rad („weź się w garść”). Starać się rozumieć cierpienie nastolatka, jego ewentualną niechęć do rozmowy. Próbować przełamać ten opór, żeby dziecko poczuło się bezpieczne. Mając do rodzica, opiekuna zaufanie będzie skłonne pójść do specjalisty – lekarza, terapeuty.
Poniżej niektóre z wydawnictw będących pomocą w zrozumieniu młodzieńczej depresji.
Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.
ul. Mickiewicza 10
Tel. 74 8152303
e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl
katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)