Piekarczyk znowu w Bardzie
Bardo to nie tylko miasto cudów, ale także pierników. Po raz kolejny przypomniał o tym Tomasz Karamon z przyjaciółmi, którzy w sobotę 1 sierpnia na budynku przy ulicy Głównej powiesili replikę szyldu „Piekarczyka”.
Bardo od wieków było miejscem pielgrzymek nie tylko z regionu, ale także ze Śląska, Moraw, czy Czech. Napływ pielgrzymów sprzyjał rozwijającemu się piernikarstwu. Pierwsza wzmianka dotycząca pierników w Bardzie, na którą natknął się niedawno Kamil Pawłowski, to 1503 rok. Dokument wymienia 8 osób, które mogą produkować pierniki właśnie w tym mieście. Warto o tradycji piernikarstwa przypomnieć nie tylko współczesnym turystom, ale także samym mieszkańcom. Temu między innymi ma służyć Piekarczyk.
Szyld powieszono na budynku nr 18 przy ul. Głównej w Bardzie, gdzie od 1921 roku mieściła się piernikarnia i piekarnia Aloisa Hentschla, ozdobiona właśnie szyldem z Piekarczykiem. Historia związana z Hentschlami zwraca uwagę nie tylko na niemiecką przeszłość Bardo, ale także powojenne splecenie się polsko –niemieckich losów na naszym terenie.
- Po 1945 rodzina Hentschlów nie chciała wyjeżdżać z Barda. Byli bardzo silnie związani z Taistem, mieli tu dom, biznes, piekarnię, cukiernię i kawiarnię, po prostu swoje życie. Bardzo zaprzyjaźnili się z rodziną polskich przesiedleńców, a szczególnie panią Marią Bok, która przejęła prowadzenie piekarni. Pani Maria robiła wszystko, by Hentschlowie mogli zostać w Bardzie. Niestety, nie udało się i w 1949 roku rodzina opuściła Bardo – opowiada Tomasz Karamon.
W 2014 grupa miłośników historii postanowiła odtworzyć ten historyczny szyld piekarni Hentschla.
- Nawet nie pamiętam, kto zaproponował, by piekarczyk znów zawisł w Bardzie, ale na pewno nie byłem to ja - śmieje się Tomasz Karamon – Stało się to spontanicznie, a później była to kwestia organizacji. Marta Iwąńska na podstawie zdjęcie odtworzyła szyld, Jacek Barnaś zrobił prace malarskie, Łukasz Przybylak zrobił projekt w programie do wycięcia laserem, Mateusz Gnaczy ze swoim tatą Stefanem ufundowali materiał na piekarczyka, Ania Karamon wykonała dodatkowe prace graficzne, Damian Pruś montował szyld. To typowy społeczności owy projekt.
Więcej o piernikach, ale także o ząbkowickim chlebie, będzie można się dowiedzieć na spotkaniu 4 września w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich.
Przeczytaj komentarze (10)
Komentarze (10)
poza tym to wprowadzanie ludzi w błąd,
będą szukać pierników w warzywniaku.
Moze pojsc dalej i powiesic wrone na sztandarze przed UMiG?
Wroclaw juz ma takowa, ponoc orzel piastowski...
mape Polski za Jagielonow
http://bibliothecabielaviana.info/inde
x.php/2015/06/18/norbert-ossig/