Co zrobić, by poprawić bezpieczeństwo na ogródkach działkowych?

poniedziałek, 23.11.2015 11:43 8040 5

W czwartek 19 listopada w Klubie Seniora w Ząbkowicach Śląskich policjanci spotkali się z działkowiczami, by porozmawiać o bezpieczeństwie na ogródkach działkowych w Ząbkowicach Śląskich pod hasłem „Razem zadbajmy o zabezpieczenie ogrodów działkowych".

- Chcieliśmy się z państwem spotkać, by porozmawiać o państwa oczekiwaniach w stosunku do policjantów, byście mieli państwo okazję przekazać nam sugestie i spostrzeżenia. Mam nadzieję, że wypracujemy metody działania pozwalające wspólnie zadbać o bezpieczeństwo na ogrodach działkowych – mówił komendant powiatowy policji mł. insp. Arkadiusz Szmytkowski.

Na terenie Ząbkowic Śląskich działają ogrody działkowe „Słoneczny Ogród”, „Piast”, Wypoczynek I”, „Wypoczynek II” oraz „Hutnik”, razem przeszło 1000 działek. Działkowcy poświęcają swoim parcelom dużo pracy, nierzadko stoją na nich piękne altany a do pielęgnacji ogrodów używany jest sprzęt ogrodniczy, często przechowywany na terenie działek.

Jak podkreślali działkowcy, najbardziej dokuczają im chuligańskie wybryki młodzieży, która dla zabawy niszczy czy kradnie. Na działkach dochodzi do spożywania alkoholu, dewastacji mienia, zaśmiecania oraz kradzieży.  

Policjanci prosili, by działkowicze także sami zwracali uwagę na to, co się wokół nich dzieje i przestrzegali kilku zasad, by „nie kusić złodzieja”. Przede wszystkim nie powinno się zostawiać na działce i w altanach wartościowych rzeczy bez dozoru, jak kosiarki, piły, sprzęt elektryczny czy AGD. Jeśli już nie ma innej możliwości, to należy zrobić tym sprzętom zdjęcie, spisać numer seryjny,  zatrzymać dowód zakupu. Altanki powinny być zabezpieczone atestowanymi zamkami, kłódkami, można zainstalować także systemy alarmowe.

 Pamiętać trzeba także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pracy i relaksu na działkach. Począwszy od niezostawiania na siedzeniach samochodu torebek czy reklamówek (nawet jeśli zawartość nie jest cenna, to koszt wybitej szyby może być znaczny), aż po schowanie np. roweru czy portfela podczas zajęcia na ogrodach.

Funkcjonariusze przypominali, że warto mieć zawsze przy sobie telefon komórkowy, który pozwoli szybko powiadomić nie tylko policję i rodzinę w razie jakiś zdarzeń, ale chociażby wezwać pomoc medyczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 Po podsumowaniu działkowcy podziękowali komendantowi policji za oddelegowanie funkcjonariusza, który w kilku turach poprowadził szkolenia z bezpieczeństwa na ogródkach działkowych.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

kierowca osobówki niedziela, 29.11.2015 22:13
straż miejska ( pan na ostatnim zdjęciu ) niech lepiej weźmie się za kierowców szkolnych autobusów, którzy na ich oczach łamią prawo na każdym skrzyżowaniu, wymuszając pierwszeństwo, zatrzymując się, gdzie chcą ( bo akurat trzeba wysadzić panią, którą się wzięło przy okazji) itp. A panowie strażnicy stoją na tych krzyżówkach przy szkołach i patrzą na to.
DAJ BOZE wtorek, 24.11.2015 17:11
panowie policmajstry zabierzcie sie za układy korupcyjne -przekrety na duza skale a ogrotki zostawcie strazy miejskiej -Biedronka i Kaufland wybudowane sa wbrew prawu----co wy na to panie komendancie!!!!!CHYBA ZE SWOJAKOW NIE MOZNA RUSZAC.....ALE ZIOBRO NADCHODZI DAJ PANIE BOZE!!!!!!
środa, 25.11.2015 07:21
a skąd ten frustrat - obudził się :)))
środa, 25.11.2015 07:23
a skąd ten frustrat - obudził się :))) , a"ogrótki" pisze się "OGRÓDKI" - DAJ BOŻE
działkowiec wtorek, 24.11.2015 15:40
"Działkowcy poświęcają swoim parcelom dużo pracy, nierzadko stoją na nich piękne altany, nowocześnie wyposażone, a do pielęgnacji ogrodów używany jest markowy sprzęt ogrodniczy, często przechowywany na terenie działek." - uwierzcie, że działania policji na nic, jeśli będą pojawiały się takie treści, jak te, które brzmią jak zachęta ;)