Rok po odkryciu kopalni w Srebrnej Górze – co dalej?

środa, 16.11.2016 13:12 18915 10

Mija rok od spektakularnego odkrycia kopalni srebra w Srebrnej Górze. Odkrywcy  dawno zapomnianych sztolni i korytarzy oraz ich przyjaciele spotkali się na terenie kopalni, by świętować oraz opowiedzieć o poczynionych pracach i pomysłach na zagospodarowanie atrakcji.

Kopalnię srebra odkryto 13 listopada ubiegłego roku po kilku latach żmudnych poszukiwań.

- Bardzo ważnymi osobami w całym procesie poszukiwań byli Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik, którzy w jednej z publikacji poinformowali o tym, że praktycznie w środku Srebrnej Góry istniała kopalnia srebra. Jak się okazało mogła się ona znajdować na działce, którą swego czasu kupiłem od gminy. Niezwykle pomocne były materiały Tomasza Przerwy, a całe przedsięwzięcie prowadzone było pod nadzorem archeologa Tomasza Stolarczyka – mówi pochodzący z Rybnika Jan Duerschlag, właściciel kopalni.

 

Poszukiwania były mozolne i bardzo długie, w końcu jednak się udało, a z historią odkrycia sztolni wiąże się anegdota. Jan Duerschlag jest pasjonatem historii II wojny światowej i w listopadzie ubiegłego roku niedaleko Srebrnej Góry trafiła mu się okazja kupienia sejfu z tego czasu. W dniu, w którym kupił sejf, odnaleziono kopalnię w Srebrnej Górze, a informacja o znalezisku lotem błyskawicy obiegła miasteczko.

- Jednocześnie pojechaliśmy do sklepu i pytaliśmy, czy nie mają tu gdzieś palnika, którym można by otworzyć sejf. Od razu pojawiły się pogłoski, że w kopalni znaleźliśmy skarb – śmieje się Duerschlag.

Co prawda w kopalni i podczas porządkowania terenu wokół niej znaleziono kilka przedmiotów użytkowych oraz związanych z górnictwem, ale kosztowności jeszcze nie było.  

fot. Z. Rabenda/ Kopalnia Srebra

Zrobiono już bardzo dużo w kierunku zagospodarowania terenu. Został on uporządkowany, dawne ścieżki oczyszczone. Zasadzono roślinność endemiczną, a więc taką, która występowała w tej części Sudetów. Sama kopalnia jest nadal mierzona i badana. Część chodników jest zalana, ale woda pojawia się tam głównie dlatego, że ze stropu odpadły fragmenty skał, co zaburzyło naturalny odpływ wody, gdyż kopalnia była upadowa, czyli woda opuszczała kopalnię w sposób grawitacyjny. Najprawdopodobniej po wyczyszczeniu korytarzy woda zniknie.

- Każdego miesiąca, gdy kolejny raz wchodzimy do wnętrza kopalni, przysparza nam ona więcej zagadek niż daje odpowiedzi. Ale mamy czas. Sukcesywnie będziemy badać przebieg kopalni, gdyż jest jeszcze wiele nieodkrytych elementów:  zasypanych, zawalonych i niebezpiecznych chodników, które trzeba zabezpieczyć – mówi Jan Duerschlag.

fot. Kopalnia Srebra

Co najważniejsze, jest także pomysł, jak wykorzystać potencjał kopalni srebra.  Według zamysłu właściciela, ma się ona zamienić w skansen - osadę górniczą z przełomu średniowiecza i nowożytności.

- Chcemy kilka chodników i teren wokół wpleść w, nazwijmy to, górnicze miasteczko. Sama kopalnia jest przepiękna, niektóre jej części mogą mieć rodowód średniowieczny i te właśnie elementy będziemy się starali wyeksponować. Ukształtowanie terenu kopalni jest na tyle ciekawe, że stwarza ogromną możliwość zagospodarowania. Wydaje mi się, że teren kopalni  idealnie wpisuje się w wizerunek osady górniczej przedstawiony na ołtarzu w Annabergu i chciałbym to w jakimś stopniu odtworzyć – opowiada właściciel.

fot. http://www.montanregion-erzgebirge.de/

 

Gotowe są już nawet wizualizacje możliwego zagospodarowania autorstwa Victoria Gisman Pracownia Projektowa WAK Kędzierzyn Koźle (projekty możecie zobaczyć w naszej galerii). W wiosce znajdą się warsztaty ówczesnych rzemieślników (m.in. kowala, garncarza, witrażysty),  obecnie zbierane jest wyposażenie.

Nie wiadomo, kiedy kopalnia będzie udostępniona turystom, zarówno właściciel, jak i samorząd chcą by nastąpiło to jak najszybciej, a osada górnicza wraz z kopalnią srebra stała się kolejną atrakcją przyciągającą do Srebrnej Góry tysiące osób.

 

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

Jerzy Organiściak czwartek, 17.11.2016 09:33
Gratuluję Panie Janie odwagi, pomysłu i determinacji w dążeniu do celu. Marzenia mogą się spełniać i z pewnością w tym wypadku tak będzie. Miasteczko górnicze to znakomity pomysł i z pewnością będzie takim sukcesem jak Kopalnia Złota w Złotym Stoku!! Wyrazy najwyższego szacunku!!!
Jan Duerschlag czwartek, 17.11.2016 20:09
Dziękuję serdecznie Panie Jurku, powoli realizujemy swoje pomysły.
. środa, 16.11.2016 21:05
O istnieniu tej kopalni wiedzieli wszyscy i tu nie ma żadnej sensacji władze gminy a nie jest to gmina najbogatsza w powiecie powinna zlecić badania nieinwazyjne zasobności gruntów, jakie rudy minerały znajdują się i czy je opłaca się wydobywać to by się mogło przyczynić do rozwoju gospodarczego i powstawaniu nowych miejsc pracy przyciągnięciu inwestorów .
A co ze Szklarami dawnymi sztolniami pokładami chromu niklu itp. czy było by opłacalne wydobycie ?
środa, 16.11.2016 21:48
Kup sobie tam teren i dokonaj badan i zarabiaj milony. No beka z wirtualnych biznesmenow, siedza na necie i miliony wirtualne zarabiaja swoimi pomyslami i realizacjami.
Szkoda ze nie bierzesz sie sam za te cudowne interesy jak to takie proste.
Teraz juz sie kladz spac i snij o kolejnych milionach, tylko rano jak sie obudzisz zebys znowu sie nie zdziwil.
Wlascicielowi z okazji roczku zycze samych sukcesow i nowych odkryc.
środa, 16.11.2016 21:38
W naszym powiecie stawia się na wirtualny rozwój turystyki i atrakcji związanych z nią jest to interes dla niewielkiej ilości mieszkańców i to w okresie turystycznym a nie całorocznym .Szybki rozwój naszego powiatu – regionu mógłby nastąpić na wydobyciu surowców minerałów i jego przetwórstwie, aby uzyskać produkt finalny lub wysoce przetworzony .Władza może się zmieniać a długi miast i gmin będą rosły, co spowoduje ograniczenie pomocy socjalnej dla najuboższych i wyludnianie się obszarów miejsko – wiejskich .
Zzzzz środa, 16.11.2016 16:19
Jakie poszukiwania dziwne bardzo ze wlasciciel nie wie gdzie jego kopalnia szukanie sensacji
Jan środa, 16.11.2016 20:04
Oj Mietek Mietek, uwielbiam Twoje teksty.
Alfred środa, 16.11.2016 18:55
dziwne poczucie humoru właściciela , chyba chce "robić z siebie"" też sensacje
Jan środa, 16.11.2016 19:46
Cześć Mietku cieszę że się odezwałeś - Co tam nowego u Ciebie?
środa, 16.11.2016 19:06
co za tempaki to komentują, mam nadzieję, że to nie mieszkańcy Srebrnej Góry są tacy puści :-)