[WIDEO] Ksiądz z Ząbkowic opowiada swoją historię pisaną w kościele… i na siłowni. Poznajcie księdza-powerliftera

czwartek, 9.11.2017 15:42 43745 12

Pod koniec października posługę duszpasterską w parafii św. Jadwigi  w Ząbkowicach Śląskich rozpoczął ks. Krzysztof Faron, który jest nie tylko młodym kapłanem, ale i sportowcem powerlifterem.

Ostatnio w mediach głośno było o księdzu kulturyście Arturze Kaproniu, który pochwalił się swoją pasją jaką jest kulturystyka. Okazuje się, że duchownych czynnie uprawiających sport, a nawet odnoszących sportowe sukcesy w najróżniejszych dyscyplinach jest naprawdę sporo.  Jednym z nich jest ks. Krzysztof Faron, od 23 października wikariusz w parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich.

Ksiądz Krzysztof Faron jest powerlifterem, a więc uprawia trójbój siłowy, na który składają się przysiad ze sztangą, martwy ciąg (czyli podnoszenie ciężaru z ziemi) i wyciskanie leżąc. Ks. Faron tylko w  2017 roku zdobył kilka srebrnych i brązowych medali w tej dyscyplinie (m.in. Srebrny Medal w kategorii do 74 kg w Pucharze Polski), pobił też Rekord Polski w martwym ciągu w kategorii do 74 kg - 267.5 kg.

- Osobiście fascynuje mnie w tym sporcie walka z samym sobą, ze swoimi słabościami, lękami. Przełamywanie barier, nauka, żeby nigdy się nie poddawać i wiara, że jeśli dziś się nie udało, to jutro może się udać. To także nauka pokory, że nie wszystko ode mnie zależy, jak również to, że ciągle uczę się wdzięczności Bogu za to co mam i otrzymuję przez ten sport – mówi Doba.pl ks. Krzysztof Faron.

Chcąc przełamać stereotyp zarówno księdza, jak i człowieka chodzącego na siłownię, opowiada o sobie i o swojej historii, która jak mówi, pisana jest w kościele i na siłowni:

- Ksiądz-ciężarowiec-powerlifter - kim trzeba DZISIAJ być, co zrobić, by zachęcić ludzi do podjęcia trudu, TRUDU tego sportu, tego trybu życia; by zatrzymać postępujący proces zamykania opustoszałych osiedlowych siłowni. Jak pozbyć się stereotypu, że siłownia =KARK=sterydy=ćwierć-mózg. Lub odwrotnie. Kim musi być dziś ksiądz, by zdołał zachęcić ludzi do podążanie PROSTĄ drogą Pisma Św. Jak wypełnić Seminaria Duchowne, które pomału zaczynają świecić pustkami? Jak zdjąć CZARNY wizerunek księdza - w którym jest on zamkniętą osobą; postacią obracającą się w hermetycznym otoczeniu. Wspólny mianownik??? Aż ciężko uwierzyć, że te dwa światy mają tyle trudnych podobieństw. Pozwólcie mi opowiedzieć swoją historię... pisaną w kościele i na siłowni. Pozwólcie mi umożliwić przekaz w waszych mediach, bym mógł stać się silną dźwignią dla tych, którzy nie mają odwagi przekroczyć progu siłowni, kościoła, seminarium; przekroczyć progu swoich lęków, wytartych stereotypów, tematu tabu... – napisał ostatnio młody kapłan i od razu trafił na czołówki wielu mediów. Nagrał także film ukazujący jego powołanie i jego pasję.

 

 

Czy uprawianie tego sportu, to nie jest jakiś rodzaj kultu ciała, który jest odrzucany przez kościół?

-  Każdy uprawiający taki czy inny sport musi zadać sobie podstawowe pytanie: co jest dla niego najważniejsze? Ja to sobie pytanie nieustannie zadaję... I dopóki jest dla mnie najważniejszy Bóg, to wszystko będzie na swoim miejscu, sport będzie mnie ubogacał, a nie niszczył – mówi nam ks. Krzysztof.

Ksiądz Faron choć jest bardzo krótko w Ząbkowicach, już zdążył poznać naszego najlepszego ciężarowca, mistrza w wyciskaniu sztangi leżąc Jarosława Buczko.

- Pani organistka Małgorzata Przyjemska powiedziała mi, że w OSiRze pracuje  Jarek Buczko utytułowany wyciskacz. Skontaktowałem się z nim przez facebooka, zapytałem jaki jest sprzęt siłowy w osirze oraz o kilka wskazówek dotyczących wzmocnienia technicznie wyciskania u mnie, ponieważ to jeden z 3 bojów w trójboju siłowym klasycznym, w którym startuję – mówi Doba.pl kapłan.

 

fot. facebook Ks. Krzysztof Faron - Powerlifter

Przeczytaj komentarze (12)

Komentarze (12)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Opera .e –działa
Google Chrome –nie działa
Skopiuj i wklej link Google naciśnij enter a u samej góry ukarze się nagłówek artykułu to go otwórz .
mieszkaniec wtorek, 29.05.2018 12:08
bardzo dobrze ze ksiadz cos robi moze w jakis sposob zmobilizuje zabkowicka mlodziez do sportu !zreszta parafia sw Jadwigi widze jest preznie dzialajaca kosciol zadbany jak i kosciol Klarysek zato kosciol sw Anny to ruina zrobili dach witraze a tynki sie sypia poruszyl bym ciekawy temat DLACZEGO KS PROBOSZCZ SW ANNY NIE ZEZWALA NA ZWIEDZANIE KOSCIOLA PRZEZ WYCIECZKInp podziemi mogl by na tym zarobic kase tylko troche trzeba zainwestowac poznal bym zdanie innych!
czwartek, 16.11.2017 21:49
Papież Franciszek ma w zwyczaju mówić to, co myśli, nie przejmując się tym, czy spodoba się to większości Kościoła.
Skrytykował ostatnio zbytnie skupienie kapłanów na pieniądzach i wprost sprzeciwił się pojawiającym się w niektórych parafiach cennikom. Za „handlowanie sakramentami” księża mogą otrzymywać poważne kary.
Papież twierdzi, że cenniki w parafiach to grzech zgorszenia. Franciszek stwierdził nawet, że jest absurdalnym, aby wierni płacili za sakramenty, które są przecież podstawowym elementem ich wiary. W wielu parafiach w Polsce nadal słyszy się jednak: „co łaska, ale nie mniej niż…”. Co na to prawo kanoniczne?
cennik1
Opłaty regulowane są przez różne kanony prawa kanonicznego. Ustalenie opłat za sakramenty spoczywa na barkach zebrania biskupów danej prowincji (np. opłaty za pogrzeby). Prawo kościelne mówi jednak jasno, że ani pogrzebu, ani żadnego innego sakramentu nie można odmówić wiernemu z powodu ubóstwa.
Jeśli chodzi o ofiarę za odprawianie mszy, jest ona dobrowolna. Składając ją, wierni troszczą się o utrzymanie księży i kościoła. Prawo podkreśla, że ofiary mszalne nie powinny w żadnym wypadku stwarzać pozorów transakcji handlowych. Z tego wynika, że cenniki parafii nie są dobrym pomysłem.


– „Pobieranie opłat powinno odbywać się w granicach przyzwoitości. Ich przekroczenie może skończyć się surowym ukaraniem duchownego oraz osoby uczestniczącej w nielegalnym procederze. Kanon 1380 stanowi, że ten kto stosuje symonię (świętokupstwo, handluje sakramentami) lub przyjął sakrament z wykorzystaniem tego zjawiska, powinien zostać ukarany interdyktem – zakazem odprawiana obrzędów lub suspensą – zakaz pełnienia określonych funkcji. Ponadto kan. 1385 informuje, że kto niezgodnie z prawem czerpie zysk z ofiar mszalnych, powinien być ukarany cenzurą lub inną sprawiedliwą karą” – możemy przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Przypadki nadużyć ze strony księży powinno zgłaszać się do biskupa.
cennik2
Papież Franciszek już kilka miesięcy temu krytykował zwyczaj opłat za msze. Określił to zamienianiem miejsc kultu w miejsca handlu. Dał także pouczenie duchownym, aby pamiętali, że ich zadaniem jest prowadzić wiernych do zbawienia, a nie zarabiać na nich. Ze smutkiem stwierdził, że za często zdarza się „wejść do kościoła i zobaczyć listę z cenami usług.”
Jadźka sobota, 11.11.2017 13:30
Brawo dla księdza :)
sobota, 11.11.2017 05:48
RODZICE NAMÓWILI JĄ, ABY ZACZĘŁA PRACĘ U KSIĘDZA. PRZEŻYŁA PIEKŁO, W KTÓRE NIKT NIE CHCIAŁ UWIERZYĆ.
Ta historia to kolejny dowód na to, że są równi i równiejsi, a sprawiedliwość nie dla każdego oznacza to samo.------
http://www.polubione.pl/lol
/63938/rodzice-namowili-ja-aby-zaczela-p
race-u-ksiedza-przezyla-pieklo-w-ktore-n
ikt-nie-chcial-uwierzyc.html
zainteresowany sobota, 11.11.2017 09:19
niestety link nie działa
sobota, 11.11.2017 11:11
http://www.polubione.pl/lol/63938/rodzic
e-namowili-ja-aby-zaczela-prace-u-ksiedz
a-przezyla-pieklo-w-ktore-nikt-nie-chcia
l-uwierzyc.html
sobota, 11.11.2017 11:21
Opera .e –działa
Google Chrome –nie działa
Skopiuj i wklej link Google naciśnij enter a u samej góry ukarze się nagłówek artykułu to go otwórz .
czwartek, 09.11.2017 20:36
Ciekawym czy za pochówki -śluby –krzciny bierze pieniądze pomaga biednym i ubogim żyje skromnie i chodzi pieszo lub jeździ rowerem przeszczeka X boskich przykazań?
hej czwartek, 09.11.2017 21:57
Ciebie powinni "okrzcić"po głowie gumowym młotkiem. Zacznij "przeszczekać" języka polskiego.
H piątek, 10.11.2017 00:00
Naucz się pisać analfabeto
piątek, 10.11.2017 00:07
HAHA :)
piątek, 10.11.2017 09:04
Tak tak, pewnie jak może to szczeka.