"Kolejowe zakamarki Wrocławia" i przejazd do Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie

poniedziałek, 4.11.2024 09:47 276 0

"Kolejowe zakamarki Wrocławia" i przejazd do Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie - dni modelarstwa kolejowego i samochodowego

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował kolejne wydarzenie dla mieszkańców regionu i turystów. Tym razem jest to nowy projekt i nowa współpraca, w ramach której zorganizowano specjalną wystawę w Muzeum Motoryzacji “Wena” w Oławie.  Już 9 listopada ( sobota ), każdy chętny może wziąć udział w przejeździe historycznym składem w ramach “Kolejowych zakamarków Wrocławia”, czyli pociągów retro z przewodnikiem po wrocławskim węźle kolejowym. Jest to autorski pomysł sympatyków kolei z Wrocławia, który pozwala zwiedzać stolicę Dolnego Śląska i jej peryferia z zupełnie innej perspektywy niż podczas wycieczki pieszej lub samochodem. Pociąg jeździ nie tylko po liniach kolejowych uczęszczanych na co dzień przez rozkładowe pociągi pasażerskie, ale również po torach, które są dostępne wyłącznie dla pociągów towarowych. W ramach nowego pomysłu, w sobotę 9 listopada “Kolejowe zakamarki Wrocławia” zsynchronizowano z możliwością dojazdu do Oławy na zwiedzanie wystawy w Muzeum Motoryzacji “Wena”. Ponadto dołożono specjalny dodatkowy pociąg dla mieszkańców tej podwrocławskiej miejscowości, który zabierze chętnych do stolicy Dolnego Śląska na zwiedzanie miasta w ramach “zakamarków”.

Dwa ślady i dwa tory - podróże w czasie i miniaturze

Wielką atrakcją jakiej dotychczas nie było jest wystawa, na której historia kolejnictwa spotyka się z historią motoryzacji. A to wszystko dzięki połączeniu sił pomiędzy Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu a Muzeum Motoryzacji “Wena” w Oławie. W ramach tego projektu główną atrakcją będą dwie makiety. Jedna kolejowa, modułowa w skali H0, czyli 1:87 o długości aż około 70 m. W zestawieniu kolejowej makiety z sekcji modelarskiej Klubu Sympatyków Kolei znajdą się trzy stacje. Jedna z nich to Głuszyca, nawiązująca do realnie istniejącej na Dolnym Śląsku na linii pomiędzy Kłodzkiem a Wałbrzychem. Po makiecie poruszał się będzie realistycznie odwzorowany tabor kolejowy, przedstawiający lokomotywy i wagony od lat 20. po czasy współczesne. Dla najmłodszych to okazja do zobaczenia rzeczywistych składów pociągów, jakie kiedyś w dalekiej przeszłości jeździły po stalowych szlakach, a jakich już nie zobaczą na co dzień. Ponadto, część modeli parowozów posiada wytwornicę dymu, co tylko jeszcze bardziej dodaje realizmu.

Świat motoryzacji w miniaturze

To nie koniec wszystkich atrakcji. Obok makiety kolejowej pojawi się makieta samochodowa o długości 9,5 m, na której jeździć będą autonomiczne samochody Faller Car System w skali 1:87. Całość zostanie wzbogacona wystawą modeli samochodów. Zobaczymy na niej pojazdy w skali aż od 1:16 do 1:87. Nad tą ekspozycją pracowało 16 modelarzy i kolekcjonerów z całej Polski. 

Wszyscy zainteresowani, którzy w dniu 9 listopada przyjadą na zwiedzanie wystawy “Dwa ślady i dwa tory” historycznym pociągiem Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, wejdą na nią tego dnia bezpłatnie - za okazaniem biletu z pociągu. Wystawę przygotowano w osobnej części Muzeum Motoryzacji “Wena”. Po podróżnych na stację w Oławie przyjdzie przewodnik z muzeum.

Wyjątkowe atrakcje w sobotę 9 listopada - “Kolejowe zakamarki Wrocławia”

Zakamarki północne - od 11:10 do 12:35
Jak nazwa wskazuje, to zwiedzanie północnych rejonów Wrocławia. Przejazd od stacji Wrocław Główny do Nadodrza, dalej przez łącznicę towarową do Popowic - stąd pociąg pojedzie aż do Różanki i Osobowic. Zsynchronizowane z pociągiem powracającym w międzyczasie z Oławy.

Zakamarki Towarowej Obwodnicy Wrocławia - od 14:32 do 16:28
Udział w tym przejeździe to okazja do zwiedzania obwodnicy kolejowej łączącej dwie najważniejsze stacje rozrządowe Wrocławia: Gądów i Brochów. Druga jest największą stacją rozrządową w Polsce, zaraz po stacji  Tarnowskie Góry. Po Towarowej Obwodnicy Wrocławia poruszają się na co dzień wyłącznie pociągi towarowe. 

Dochód z biletów jest przeznaczany na renowację zabytkowego taboru kolejowego. 

Skład pociągu stanowi zabytkowy spalinowóz “Kociołek” SP42 - 001, który w tym roku odbył jazdę inauguracyjną po naprawie trwającej 4 lata oraz wagony serii Bi z lat 1928 - 1930 ( zbudowane w fabryce Linke Hofmann Werke - po 1945 roku Pafawag we Wrocławiu ).

Dodatkowe atrakcje w weekend od 9 do 11 listopada - Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie

  1. Jazdy nocne - pokaz żywego świata kolei i motoryzacji w miniaturze przy świetle nocnym, co stanowi spektakularne widowisko

  2. Nowości modelarskie - pokaz wybranych modeli w ruchu, nowości od firmy PIKO

  3. Gratka ! Warsztaty z waloryzacji modeli - czyli nadawanie odpowiednich cech wyglądu pojazdów, które oddają realizm

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek