Większy budżet na III edycję Funduszu Osiedlowego

wtorek, 12.11.2024 14:45 134 0

50 mln złotych, czyli o 10 mln więcej niż w poprzednich edycjach, wynosić będzie budżet trzeciej odsłony Funduszu Osiedlowego. Inwestycje do realizacji będzie można zgłaszać w I połowie przyszłego roku.

Fundusz Osiedlowy to gwarantowana dla każdego osiedla kwota (w ramach miejskiego budżetu) na realizację zgłoszonych przez mieszkańców inwestycji. Jej wysokość dla każdego osiedla jest inna – w zależności od powierzchni i liczby mieszkań na jego terenie*.

Zasady oraz przebieg III edycji programu będą zbliżone do poprzednich edycji.

III edycja Funduszu Osiedlowego

Od stycznia przyszłego roku do Rad Osiedli mieszkańcy będą mogli zgłaszać inwestycje, które chcieliby, aby były zrealizowane. Następnie te propozycje będą wewnątrz danego Osiedla omawiane m.in. podczas spotkań, debat lub na podstawie ankiety.

Docelowo zgłoszone przez RO propozycje przejdą formalną i merytoryczną ocenę.

– Bardzo ważne jest dla nas to, by poznać rzeczywiste oczekiwania mieszkańców wrocławskich osiedli. Dlatego też będziemy chcieli wspierać Rady w przeprowadzaniu spotkań wewnątrzosiedlowych. Od ich wyniku zależeć bowiem będzie, które inwestycje zostaną zgłoszone do realizacji – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Przeprowadzimy szkolenia Rad Osiedli zgodne z zapotrzebowaniem, jakie zgłoszą nam w ankietach, które roześlemy jeszcze w listopadzie. Poza tym, jeżeli Rady Osiedla będą miały jakiekolwiek wątpliwości co do danej inwestycji, to zachęcamy do kontaktu z nami, jeszcze przed jej zgłoszeniem. Wierzymy, że te działania usprawnią realizację III odsłony Funduszu Osiedlowego – dodaje.

Inwestycje w ramach III edycji Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla będą mogły zgłaszać do 30 czerwca 2025 r.

50 mln złotych do podziału

W III edycji Funduszu Osiedlowego, do podziału pomiędzy 48 osiedlami, będzie 50 mln złotych - 10 mln więcej niż w poprzednich edycjach. Będą one mogły być przeznaczone np. na remonty chodników, rewitalizację skwerów, nowe place zabaw, ścieżki rowerowe czy oświetlenie.

– Inwestycje realizowane będą w kolejności, w jakiej zostaną zgłoszone przez Rady Osiedla, czyli od tych najważniejszych dla mieszkańców. Przy czym, dana Rada Osiedla będzie mogła zgłaszać projekty wyłącznie do kwoty, jaką przewidziano dla niej w ramach III edycji Funduszu Osiedlowego – podkreśla Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.  

Fundusz Osiedlowy jest częścią budżetu partycypacyjnego Wrocławia. Tak jak Wrocławski Budżet Obywatelski i Mikrogranty.
Do tej pory odbyły się dwa nabory Funduszu Osiedlowego. W sumie skierowane do realizacji zostały 174 inwestycje. 104 ukończono, pozostałe są w trakcie realizacji.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek