Hydropolis gości przedstawicieli centrów nauki z całej Polski

wczoraj, 15 godz temu 0

Wrocław po raz kolejny stał się centrum dyskusji o roli nauki, kultury i społeczeństwa we współczesnym świecie – konferencja Społeczeństwo i Nauka po raz pierwszy zagościła we Wrocławiu! 

Jak powinny się rozwijać centra nauki i muzea, by stale zaciekawiać swoich gości? W jaki sposób przekazywać wiedzę, by trafiać do odbiorców? O tym rozmawiają przedstawiciele centrów nauki i muzeów techniki podczas konferencji Społeczeństwo i Nauka 2024: „Mosty – historie, dialogi, wizje”. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.

Konferencja Społeczeństwo i Nauka to coroczne wydarzenie, które jest uważane za najważniejsze spotkanie przedstawicieli centrów nauki, muzeów techniki, organizacji i firm zajmujących się popularyzowaniem nauki i edukacji. Na program wydarzenia składają się wystąpienia plenarne, sesje tematyczne oraz warsztaty poświęcone aktualnym tematom związanym m.in. z popularyzowaniem nauki.

Konferencja ta po raz pierwszy gości we Wrocławiu. W tym roku weźmie w niej udział niemalże 200 osób z całej Polski z 48 instytucji, w tym m.in. Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki Młyn Wiedzy, uczelnie wyższe czy wreszcie Polska Akademia Nauk.  

– Miejsce wydarzenia zostało wybrane nieprzypadkowo. Tegoroczna konferencja przebiega pod hasłem „mosty”, które są jedną z wizytówek Wrocławia. My natomiast rozmawiamy o tym, jak budować most porozumienia między nauką a społeczeństwem – wyjaśnia Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni i jednocześnie prezeska Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN.

Hydropolis jest idealnym obiektem do takich rozmów jako miejsce dialogu i spotkań, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością.

– Hydropolis jest fenomenem. To jedyny znany mi przypadek w Polsce, kiedy spółka miejska stworzyła taką instytucję. Wrocław żyje wodą, więc woda jest czymś bardzo ważnym dla Wrocławia. To jest znakomita atrakcja. Wiem też, że cieszę się bardzo dużym powodzeniem. Uważam, że całkowicie zasłużenie – docenia Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik i członek Zarządu SPIN.

Konferencja obejmuje szereg paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz sesji tematycznych. Wydarzenie jest okazją do omówienia m.in. przyszłości edukacji, roli nauki w zmieniającym się świecie oraz potrzeby zrównoważonego rozwoju. Prelegenci pochylą się m.in. nad tematem możliwości rozwoju centrum nauki przez budowanie programów wychodzących poza mury instytucji i jej podstawowe zadania.

– Jedno jest pewne: nasze instytucje, aby utrzymać zainteresowanie odwiedzających, a tym samym inspirować do pozytywnych zmian społecznych, muszą się rozwijać. Podążać za nowymi formami komunikacji, nowymi technologiami, nowymi formami wyrazu. Jestem przekonany, że przez te dwa dni wspólnie nauczymy się od siebie wiele. A inspiracją do tych rozmów i zmian jakie nas nieustannie czekają niech będzie budynek Hydropolis, który przez ponad 100 lat wielokrotnie zmieniał swoją funkcję. Był gigantycznym filtrem, był zbiornikiem wody czystej, a dziś jest domem jedynego w Polsce Centrum Edukacji Ekologicznej – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu i CEE Hydropolis.

Integralną częścią wydarzenia są także sesje networkingowe, które pozwolą uczestnikom wymieniać się doświadczeniami, pomysłami oraz budować długotrwałe relacje oparte na dialogu i współpracy. 

Uczestnicy konferencji odwiedzą także Centrum Historii Zajezdnia. Ta wizyta ma zwrócić uwagę gości na wagę czerpania wniosków z przeszłości i kształtowania przyszłości z myślą o kolejnych pokoleniach.

Konferencja rozpoczęła się w środę, 13 listopada 2024 roku w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis i potrwa jeszcze do czwartku, 14 listopada 2024 roku.

SPIN-ają naukę i społeczeństwo

Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN łączy krajowe instytucje współpracujące na rzecz badań i profesjonalizacji w obszarze komunikacji nauki. Angażuje się w formalną i nieformalną edukację opartą na doświadczaniu, zadawaniu pytań i samorozwoju. SPIN stosuje różne metody komunikacji naukowej – od interaktywnych wystaw, poprzez pikniki naukowe, konferencje, warsztaty aż po publikacje popularnonaukowe. SPIN powstało w grudniu 2018 roku jako kontynuacja pięcioletnich działań Porozumienia Społeczeństwo i Nauka, zrzeszającego centra nauki, instytucje kultury, instytuty badawcze oraz inne organizacje prowadzące działalność związaną z popularyzacją nauki, edukacją i działaniami kulturotwórczymi.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek