Dzieci piszą nowe baśnie, a dorosłym pozostaje słuchać

wczoraj, 10 godz temu 0

W międzynarodowym projekcie TECH TALES to najmłodsi opowiadają świat po swojemu – z pomocą ilustratorek, technologii i wyobraźni. Polska artystka Małgorzata Herrera dołącza do twórczego zespołu na zaproszenie fundacji Art Transparent.

Wyobraź sobie, że Mała Syrenka zamiast tęsknić za księciem, zostaje aktywistką na rzecz ochrony klimatu, a Aladyn wcale nie szuka lampy, tylko... pomysłu na swoją kolekcję mody. Brzmi jak alternatywne zakończenia znanych bajek? W projekcie TECH TALES takie pomysły są punktem wyjścia – nie fanaberią. 

To dzieci stają się tu autorami i autorkami nowej wersji klasycznych historii. A dorośli? Słuchają. I wspierają je w opowiadaniu świata na własnych zasadach – bardziej empatycznego, różnorodnego i sprawiedliwego. 

Polska ilustratorka w międzynarodowym projekcie

Jedną z osób, która tę dziecięcą wyobraźnię przekłada na język ilustracji, jest Małgorzata Herrera, artystka znana z czułych, pełnych emocji prac do książek takich jak „Tornado Jumi” czy „Przygoda Wielka”. W TECH TALES odpowiada za tworzenie warstwy wizualnej nowopowstałych opowieści. Małgorzata Herrera deklaruje: „Fascynuje mnie moment, gdy dzieci biorą znaną wszystkim historię i wywracają ją do góry nogami. A ja, jako ilustratorka, mogę towarzyszyć im w tej podróży – dawać formę ich pomysłom, rysować to, co dla nich ważne”. 

Będą warsztaty, wystawa AR i audiobooki

TECH TALES to coś więcej niż projekt artystyczny. To trzyletnia, europejska przygoda, która łączy sztukę, edukację i nowe technologie. W działaniach biorą udział dzieci z sześciu krajów – uczestniczą w warsztatach, pracują z osobami specjalizującymi się w ilustracji, animacji, udźwiękowieniu i tłumaczeniu języka migowego. Rezultaty? Interaktywne wystawy AR (rozszerzona rzeczywistość) i audio-baśnie, które nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą wrażliwości na innych. 

Oddajmy dzieciom sprawczość

„Dzieci są pełnoprawnymi twórcami, nie »odbiorcami edukacji«. TECH TALES pokazuje, że opowieść może być narzędziem zmiany” — podkreśla Karolina Bieniek, dyrektorka fundacji Art Transparent, organizacji współprowadzącej projekt i zwraca uwagę na wyjątkową umiejętność charakteryzującą najmłodsze osoby. „Dzieci często poruszają się między światami z niezwykłą swobodą – to, co dla dorosłych wydaje się »nierealne«, dla nich może być intuicyjną odpowiedzią na skomplikowaną rzeczywistość”. 

Karolina Bieniek zwraca też uwagę na to, że w tym projekcie zadaniem dzieci jest wybór trudnych tematów i sposób ich omówienia: „TECH TALES to przestrzeń, w której opowieści dzieci mają moc inicjowania rozmów o tym, co wyparte, niewygodne albo zbyt trudne do nazwania wprost. Dorośli powinni tylko stworzyć im przestrzeń i naprawdę słuchać”. 

Sztuka i technologia w działaniu

Projekt opiera się na założeniu, że edukacja i kultura mogą działać wspólnie – bez hierarchii, z otwartością na nieoczywiste rozwiązania. TECH TALES pokazuje, że sztuka może być sojusznikiem empatii. A technologia – nie przeszkodą, lecz wsparciem w budowaniu świata, w którym każdy głos się liczy. 

Wystawa z Wiednia do Wrocławia

Projekt TECH TALES będzie realizowany do 2027 roku w sześciu europejskich krajach. Premierowa wystawa AR ruszy podczas Vienna Design Week w 2026 roku, a potem odwiedzi m.in. Wrocław. Organizatorką działań w Polsce jest Art Transparent – fundacja, która od 20 lat współtworzy polską sztukę i kulturę, promując ją za granicą. 

TECH TALES to projekt o przyszłości – takiej, w której dzieci nie są tylko uczniami, ale osobami współtworzącymi kulturę. Chcesz być na bieżąco z projektem? Wszystkie informacje znajdziesz na stronie współorganizatorki projektu – www.arttransparent.org.

Projekt TECH TALES został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych w niej informacji.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek