„Chrobry” – komiksowa opowieść o pierwszym królu Polski z okazji 1000-lecia koronacji

dzisiaj, 7 godz temu 0

W 2025 roku przypada 1000. rocznica koronacji Bolesława I Chrobrego – pierwszego króla Polski. Z tej wyjątkowej okazji powstał komiks„Chrobry”, który przenosi czytelnika w czasy narodzin polskiej państwowości. Album to opowieść o życiu Bolesława: od młodości i pierwszych wyzwań, przez spory polityczne, podboje i zjazd gnieźnieński, aż po najważniejszy moment – królewską koronację w 1025 roku.

Komiks został stworzony we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – instytucją, która od lat popularyzuje historię Polski u jej źródeł. Rysunki przygotował Piotr Bednarczyk, a scenariusz napisał Maciej Kur – duet znany m.in. z pracy nad komiksami „Lil i Put” oraz „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody”.

Komiks „Chrobry” nie jest jedynie suchą relacją historyczną – to narracja, w której tytułowy bohater zostaje ukazany jako człowiek z krwi i kości. Autorzy – scenarzysta Maciej Kur i rysownik Piotr Bednarczyk – skupili się nie tylko na najważniejszych wydarzeniach politycznych, ale też na osobowości Chrobrego. Ukazali go jako postać pełną sprzeczności: ambitnego stratega i bezwzględnego władcę, ale też człowieka, który zmagał się z własnymi słabościami i dylematami.

Scenariusz został skonstruowany tak, by czytelnik mógł nie tylko poznać fakty, ale też przeżyć emocjonującą przygodę, pełną napięcia i dramatycznych momentów, ale niepozbawioną odrobiny humoru.Kur zadbał o to, by historia miała wyraźną strukturę narracyjną, a opowieść prowadziła od formowania się młodego władcy aż po jego największy triumf. Twórcy trzymali się faktów historycznych, konsultując treść z ekspertami z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tam też uzyskali dostęp do licznych materiałów źródłowych i ikonograficznych. – To NIE jest komiks komediowy, ale życie – również to sprzed 1000 lat – nie było pozbawione ironii i codziennych absurdów. Dlatego miejscami pojawiają się drobne żarty i lżejsze momenty. – mówi Maciej Kur. – Chcieliśmy, żeby historia była autentyczna i wciągająca – niezależnie, czy bohaterem jest postać historyczna, czy fikcyjna.

Rysunki Piotra Bednarczyka utrzymane są w realistycznej stylistyce – co było dla artysty nowym, wymagającym doświadczeniem: W trakcie tworzenia komiksu Chrobry, bawiłem się świetnie, chociaż była to praca nie pozbawiona stresów związanych ze sztywnym terminem 1000-lecia koronacji. Nowością było dla mnie przygotowanie komiksu w realistycznej stylistyce, gdyż do tej pory byłem mocno osadzony w cartoonie. O ile często rysuję realistycznie,

o tyle w komiksie mierzyłem się z tym pierwszy raz. Było to niełatwe, ale rozwijające doświadczenie, nie tylko ze względu na sam warsztat, ale również w kwestii korzystania ze źródeł i referencji, których nie ma, aż tak dużo jak w przypadku późniejszych epok. W efekcie pracy nad tym projektem nabrałem tylko większego apetytu na tego typu wyzwania. 

Komiks „Chrobry”inauguruje nową serię „Poczet Władców Polski”. Album został wzbogacony o szkicownik oraz krótkie posłowie. To świetna lekcja historii podana w nowy i ekscytujący sposób.  

Komiks jest bazą narracyjną wystawy „CHROBRY. Życie i twórczość” prezentowanej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawa to nie tylko prezentacja historycznych faktów, ale przede wszystkim opowieść o człowieku i władcy, który kształtował początki polskiej państwowości. Bolesław Chrobry ukazany zostaje jako postać złożona – sprytny polityk, mądry strateg, czasem bezwzględny wojownik, a innym razem – wizjoner i dyplomata. Ekspozycja przybliża czasy panowania Bolesława Chrobrego, prezentując autentyczne eksponaty z epoki, a także umożliwia uczestnictwo w interaktywnej grze planszowej, w której zwiedzający biorą udział w wydarzeniach sprzed tysiąca lat. To propozycja skierowana zarówno do pasjonatów historii, jak i rodzin z dziećmi.Wystawę można oglądać do 4 stycznia 2026 roku.

Źródło: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

O autorach 

Piotr „Bedyk” Bednarczyk – absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. Rysownik serii „Lil i Put” wyróżnionej w organizowanym przez wydawnictwo Egmont „Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci” oraz współautor oficjalnej kontynuacji kultowego komiksu „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody” i „Opowieści z Mirmiłowa”. Storyboardzista i autor projektów plastycznych do filmów animowanych. Jeżeli właśnie nie czyta, nie wymyśla lub nie rysuje komiksów, to prawdopodobnie prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z ich tworzenia.

Maciej „Maiki” Kur – z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Pisze scenariusze do kontynuacji serii „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody” i „Opowieści z Mirmiłowa”. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Alan Moore i Janusz Christa.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie to wyjątkowe miejsce, w którym prezentowana jest historia narodzin polskiej państwowości, losy pierwszych władców oraz ich dokonania. To właśnie tutaj, w gnieźnieńskiej katedrze, w 1025 roku Bolesław Chrobry jako pierwszy władca Polski został koronowany na króla. W 2025 roku przypada 1000. rocznica tego wydarzenia – symbolicznego zwieńczenia jego rządów. Panowanie Chrobrego to okres dynamicznej ekspansji i wzrostu znaczenia młodego państwa. Władca nie tylko umocnił kraj i skutecznie bronił jego granic, ale też poszerzał swoje wpływy, zdobywając nowe ziemie. Koronacja Bolesława przypieczętowała niezależność Polski i potwierdziła jej pozycję na arenie europejskiej. Tegoroczna rocznica to wyjątkowa okazja do przypomnienia wielkich czynów naszego pierwszego króla – od przejęcia władzy, przez zjazd gnieźnieński, aż po zwycięskie kampanie i koronację. Pamięć o tych wydarzeniach jest świadectwem tego, jak kształtowała się Polska i jak wielką rolę odegrali jej pierwsi władcy. Zachęcamy do poznania historii Bolesława Chrobrego poprzez komiks oraz do odwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – miejscu, w którym wszystko się zaczęło.

Poczet Władców Polski: Chrobry
Scenariusz: Maciej Kur
Rysunki: Piotr Bednarczyk
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 40 strony
Format: 215x290
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-6935-7
Język oryginału: polski
Seria: Poczet Królów Polskich
Kategoria: komiks polski
Tematyka: historyczny

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek