Spacer, który odkrywa nieznane oblicza miasta – „Wrocławski szlak różnorodności” już w sobotę!

wczoraj, 15 godz temu 123 0

W najbliższą sobotę, 17 maja, mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu z okazji obchodów Europejskiego Miesiąca Różnorodności. O godzinie 16:00 spod pomnika Amora na Pegazie w Parku Mikołaja Kopernika ruszy spacer „Wrocławski szlak różnorodności” – otwarty, bezpłatny i pełen inspirujących historii szlak po miejscach, które współtworzą wielokulturową i różnorodną tożsamość stolicy Dolnego Śląska.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich i będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Poprowadzi je Ewa Pluta – historyczka sztuki, kuratorka i przewodniczka, związana z Muzeum Miejskim Wrocławia oraz Fundacją Art Transparent. Znana z zamiłowania do odkrywania zapomnianych narracji, szczególnie tych związanych z herstorią i queerstorią miasta, Pluta zabierze uczestników w podróż przez mniej znane, ale niezwykle znaczące punkty na mapie Wrocławia.

Różnorodność zapisana w przestrzeni

Trasa spaceru przebiega przez dziewięć punktów, z których każdy skrywa unikalną historię. Rozpoczynając przy pomniku Amora na Pegazie, uczestnicy odwiedzą m.in. Wrocławskie Centrum SPA – dawniej łaźnię miejską, Mediatekę przy Placu Teatralnym, gmach Opery Wrocławskiej czy dom Maxa Borna – wybitnego fizyka i laureata Nagrody Nobla. Na liście znalazły się również: tajemnicza rzeźba Głowy Orfeusza, Synagoga pod Białym Bocianem – symbol żydowskiej obecności w mieście, a także Kościół św. Antoniego, świadectwo katolickiego dziedzictwa Wrocławia.

Zwieńczeniem spaceru będzie wizyta w Galerii Neonów na ulicy Ruskiej, gdzie około godziny 17:20 na uczestników czeka niespodzianka – występ performatywny „Twojej Starej”, czyli Piotra Buśko – drag performerki, glam clownki, aktywistki związanej z Kulturą Równości i współprowadzącej podcast „Geje chcą mnie zabić”.

Święto otwartości i włączenia

Spacer jest częścią obchodów Europejskiego Miesiąca Różnorodności, zainicjowanego przez Komisję Europejską. To czas, w którym miasta, instytucje i organizacje z całej Europy celebrują różnorodność społeczną, promując równość i włączanie niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego czy wyznania.

Wrocław po raz kolejny aktywnie włącza się w te obchody, pokazując, że otwartość i wielogłosowość są nieodłączną częścią jego miejskiej tożsamości. Spacer „Wrocławski szlak różnorodności” to nie tylko lekcja historii – to manifest szacunku, empatii i uważności wobec wszystkich, którzy tworzą tkankę społeczną tego wyjątkowego miasta.

Nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść i pozwolić się poprowadzić przez historie, które często nie miały jeszcze okazji wybrzmieć.

Nie przegap okazji, by odkryć Wrocław z nowej perspektywy – tej, która mówi głosem różnorodności.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek