Podsumowanie sezonu 2024/2025 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

czwartek, 3.7.2025 12:02 169 0

Wrocławski Teatr Współczesny zakończył sezon 2024/2025 dwudniowym VII Festiwalem Dramatu STREFY KONTAKTU

W formie czytań performatywnych zaprezentowane zostały cztery współczesne sztuki teatralne, napisane na VI Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU:

  • „Czy śmierć przychodzi sama, czy też ma pomocników?” Anouk Herman w reżyserii Wery Makowskx (koprodukcja z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu),
  • „millenial mumblecore” Natalki Suszczyńskiej w reżyserii Aleksandry Jakubczak,
  • „Dziś na białym oceanie spokój, dziś na białym oceanie zamęt” Urszuli Honek w reżyserii Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak (koprodukcja z Akademią Teatralną w Warszawie),
  • „Kapitan” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera. 

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się także dwa spektakle nagrodzone na 14. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie:

  • „Wszyscy skończymy jak frajerzy, czyli hymn wczesnego kapitalizmu” na podstawie utworu Serhija Żadana w adaptacji i reżyserii Julii Nowak (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie),
  • „Helena” autorstwa i w reżyserii Magdaleny Dąbrowskiej (Akademia Teatralna w Warszawie – Filia w Białymstoku).

Festiwalowi towarzyszyły dwudniowe warsztaty dramaturgiczne, które poprowadziła Magdalena Drab, uznana polska dramatopisarka, laureatka wielu nagród. 

W wydarzeniach festiwalowych wzięło udział blisko tysiąc osób. 

Z Festiwalem nierozerwalnie związany jest Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU,organizowany co dwa lata wspólnie z Miastem Wrocław. W tym roku, 27 marca, wręczyliśmy nagrody laureatkom szóstej edycjiKonkursu. Jury przyznało trzy równorzędne nagrody: Magdalenie Drab za sztukę „Strefa 0”, Urszuli Honek za „Dziś na białym oceanie spokój, dziś na białym oceanie zamęt” i Natalce Suszczyńskiej za „millenial mumblecore”. Komisja Artystyczna WTW zdecydowała zaś o przyznaniu nagród w postaci scenicznej realizacji dwom sztukom: „Strefa 0” Magdaleny Drab i „Atlas ptaków” Aleksandry Zielińskiej. 

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprosić widzów na Festiwal Dramatu w bardziej rozbudowanej formie. W załączniku prezentujemy skrócony opis projektu, który jest naszym celem i zwieńczeniem prowadzonych od 10 lat działań na rzecz nowego, polskiego dramatu.  

Wszystko zaczęło się w styczniu 2016 roku, gdy ówczesny prezydent Rafał Dutkiewicz podjął decyzję o wprowadzeniu na stałe do kalendarza wrocławskich wydarzeń kulturalnych Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU. Od razu uznaliśmy, że trzeba uczynić następny krok i doprowadzić do reaktywacji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. W grudniu tego samego roku, po sukcesie artystycznym i frekwencyjnym przeprowadzonego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Festiwalu Dramatu, nabraliśmy pewności, że ten festiwal jest miastu potrzebny. Niestety, potem nastąpił splot niekorzystnych okoliczności, które sprawiły, że składane do miasta projekty musiały zostać odłożone na lepsze czasy: najpierw remont teatru, potem pandemia i lockdown, wreszcie kryzys energetyczny i ekonomiczny. Dopiero z początkiem obecnego sezonu pojawiła się szansa na reaktywację festiwalu – obecnie gotowy, zmodyfikowany projekt organizacji tego wydarzenia czeka na decyzję władz miasta. 

Poniżej nasze pozostałe wydarzenia:

1 prapremiera i 3 premiery: 

14 czerwca 2025 r.
prapremiera
„Un-packing”Mikty Iłynczyka w reżyserii Katarzyny Kalwat.
Koprodukcja z Teatrem Dramatycznym im. G. Holoubka w Warszawie.
Warszawska premiera: 27 września 2025 r. 

22 lutego 2025 r.
„Wspólnota mieszkaniowa”Jiříego Havelki w reżyserii Leny Frankiewicz. 

14 grudnia 2024 r.
„Czekając na barbarzyńców”na podstawie powieściJohna Maxwella Coetzeego w reżyserii Marka Fiedora.

14 września 2024 r.
„Przemiana” na podstawie opowiadania Franza Kafki w reżyserii Michała Kmiecika. 

Udział trzech festiwalach: 

  • „Młody mężczyzna” w reżyserii Katarzyny Kalwat na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy,
  • „Chamstwo” kolektywu Agnieszka Jakimiak/Mateusz Atman na Festiwalu Teatru Niezbędnego w Łodzi,
  • „Przemiana” w reżyserii Michała Kmiecika na 65. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. 

Nagrody: 

Miłosz Pietruski, aktor, otrzymał nagrodę Warto 2024 w kategorii Teatr. 

Nagrody Arlekin 2025: 

  • Mariusz Bąkowski za główną rolę męską (Gregora Samsy) w spektaklu „Przemiana”,
  • Michał Kmiecik za reżyserię „Przemiany”,
  • Michał Litwiniec za muzykę do spektaklu „Czekając na barbarzyńców” w reżyserii Marka Fiedora,
  • Spektakl sezonu: „Przemiana”.

Ewelina Paszke-Lowitzsch, aktorka, otrzymała nagrodę Marszałka Dolnego Śląska za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. 

Na 65. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej nagrodzono aktorów i realizatorów spektaklu „Przemiana”: 

  • zbiorową nagrodę Grand Prix w wysokości 30 tysięcy złotych otrzymał zespół aktorski w składzie: Mariusz Bąkowski, Rafał Cieluch, Zina Kerste, Anna Kieca, Przemysław Kozłowski, Miłosz Pietruski, Dominika Probachta, Tadeusz Ratuszniak, Tomasz Taranta i Lina Wosik,
  • Specjalną Nagrodę Aktorską w wysokości 4 tysięcy złotych dla aktora/aktorki na początku drogi artystycznej otrzymała Dominika Probachta za rolę Grety w „Przemianie”,
  • Honorową Nagrodę im. Macieja Prusa dla Najlepszego Reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymał Michał Kmiecik, reżyser spektaklu. 

1200 osób wzięło udział w działaniach edukacyjno-warsztatowych 

W sezonie 2024/2025 zorganizowaliśmy 103 spotkania warsztatowe dla 1200 osób, w tym 30 do spektakli repertuarowych i 25 innych warsztatów. Osiem odbyło się w ramach projektów rocznych realizowanych ze szkołami (2 grupy: 20 i 25 osób). 

Przez ponad trzy miesiące prowadziliśmy wspólnie z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce warsztaty teatralne koncentrujące się wokół praw człowieka. 

15 czerwca grupa teatralna Teatr na próbę, działająca we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, wystawiła spektakl na podstawie sztukiMagdaleny Drab „Patoformy”, nagrodzonej w III Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Prace grupy koordynuje Katarzyna Migdałowska, a opiekę artystyczną zapewnia Anna Kieca.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek