Samorząd województwa i WFOŚiGW łączą siły na rzecz transformacji energetycznej regionu

wczoraj, 11 godz temu 112 0

Marszałek Paweł Gancarz oraz prezes wrocławskiego WFOŚiGW Paweł Łapacz podpisali dziś porozumienie o współpracy przy transformacji energetycznej na Dolnym Śląsku. To ważny dokument, który pozwoli sprawnie wdrażać strategię energetyczną naszego województwa. 

- To ważny dzień dla współpracy między naszymi instytucjami. Dzisiejsze porozumienie ma na celu połączenie naszej wiedzy, ale i potencjałów, aby proponować nowe rozwiązania dla ochrony środowiska. Zagadnienie budowy i rozwoju odnawialnych źródeł energii jest ważna dla przyszłości naszej regionalnej gospodarki – mówi marszałek Paweł Gancarz. 

Według przyjętej dwa lata temu strategii energetycznej Dolny Śląsk do roku 2050 ma stać się regionem neutralnym klimatycznie. Oznacza to radykalne obniżenie emisji gazów do środowiska w celu ratowania go i ograniczenia negatywnych skutków jego degradacji takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe czy utrata bioróżnorodności. 

Dlatego właśnie samorządy oraz instytucje publiczne szukają nowych pól współpracy i konkretnych rozwiązań. Głównym założeniem nawiązanej dziś kooperacji jest wykorzystanie lokalnego potencjału dla rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Ważnymi elementami będą również rozwój energetyki obywatelskiej oraz lokalnych społeczności energetycznych – czyli klastrów energii, spółdzielni energetycznych i innych form organizacji stosowanych przez lokalne społeczności. 

- To kolejne porozumienie, które WFOŚiGW podpisuje z ważnymi instytucjami, które może przysłużyć się transformacji energetycznej naszego regionu. Dolnośląska strategia energetyczna jest jedyną strategią regionalną przyjętą przez władze wojewódzkie w Polsce. Samorząd województwa jest naszym naturalnym partnerem do współdziałania i jestem przekonany, że nasze porozumienie pociągnie za sobą konkretne działania na drodze do transformacji i lepszego jutra – dodaje Paweł Łapacz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. 

Zakres porozumienia obejmuje pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów energetycznych, prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnych oraz wymianę doświadczeń między stronami oraz wsparcie dla samorządów i społeczności lokalnych. Dodatkowo już niebawem powołana zostanie również Dolnośląska Rada na rzecz Energii i Klimatu zrzeszająca ekspertów branżowych, która ma stanowić merytoryczne wsparcie w realizacji celów energetycznych i klimatycznych realizowanych przez obie instytucje. Dzięki tym działaniom Dolny Śląsk stanie się wzorem skutecznej transformacji energetycznej oraz miejscem rozwoju lokalnych społeczności energetycznych, co w przyszłości zapewni większe bezpieczeństwo Dolnoślązaków.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek