Wystawa Macieja Hnatiuka „Ktoś z Wałbrzycha”

wtorek, 18.2.2025 13:52 165 0

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wystawę Macieja Hnatiuka „Ktoś z Wałbrzycha” do Galerii Sztuki Współczesnej. Wernisaż odbędzie się 23 lutego 2025 roku o godzinie 17:00. Wystawa będzie czynna do 4 maja 2025 roku. Odbywa się w ramach IX Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii.

Maciek Hnatiuk – Ktoś z Wałbrzycha 

Maciej mocno identyfikował się z miejscem, gdzie się urodził i żył. Nie można o nim powiedzieć, że często podróżował. Najwyraźniej lubił to miasto, które chętnie pokazywał swoim gościom. Wałbrzyszanie przyzwyczaili się do Jego obecności, ale też fragmentaryzowali jego dokonania, postrzegając go głównie jako fotografa dokumentującego wystawy, porcelanę, szkło, tworzącego kalendarze i wykonującego dużą ilość zleceń usługowych. Nie miał wystawy w Wałbrzychu, która pozwoliłaby dostrzec rozpiętość Jego zainteresowań w posługiwaniu się  fotografią do celów artystycznych. Ta pośmiertna jest pierwszą, choć nie sposób pokazać wszystkiego, co ukazałoby całe Jego dzieło. Skromny człowiek, w ostatniej dekadzie zmagający się z chorobą, o której nie wszyscy wiedzieli, pracował każdego dnia. Wielu denerwowała jego niezależność wyrażająca się zarówno w formie wypowiedzi poglądów, jak również w sposobie życia. Na pogrzebie podeszła do mnie koleżanka, znająca Maćka ponad trzydzieści parę lat i zapytała czy wiem dlaczego Maciek umarł. To pytanie, myślę, że jest miarodajne dla ukazania stopnia zainteresowania Maćkiem, ale też Jego niechęci do informowania innych o zmaganiu się z chorobą. Tylko bliscy mu ludzie byli na bieżąco informowani o kolejnych terapiach trwających przez lata. 

Pracownia Macieja na Piaskowej Górze mieściła się na ostatnim, 11 piętrze jednego z wieżowców. Pomieszczenie to nie było przeznaczone na pracownię twórców. W czasie kiedy wzniesiono ten budynek, było prawdopodobnie jedną z suszarni. Po kilkunastu  latach użytkowania go przez Maćka, pracownia o pierwotnej wielkości ok. 25 m kw. powiększyła się o jeszcze jedno pomieszczenie i osiągnęła wielkość ok. 60 metrów kw. Mieściła w sobie ogromną ilość sprzętu i materiałów fotograficznych, sprzętu ciemniowego, a później komputerowego łącznie z drukarkami. Był tam też sprzęt muzyczny z płytami winylowymi oraz telewizyjny, kuchnia z całym zapleczem, między innymi piekarnikiem do pizzy i trzema ekspresami do kawy. Sypialnia, z łóżkiem o wysokości  i długości dostosowanej dla wysokiego mężczyzny, znajdowała się w rogu studia zorganizowanego w sposób pozwalający na szybkie zmiany tła i modyfikacje oświetlenia. Wszystko było obliczone i wystandaryzowane przez wielokrotne próby. Najdziwniejszym obiektem dla odwiedzających pracownię wydawała się wanna zlokalizowana obok łóżka. Początkowo służyła  płukaniu kopii bromowych czy przygotowaniu modelek do fotografii (na przykład obłożonych mokrą „glinką”), później stała się bezcenna dla kąpieli  Maćka, kiedy ból kręgosłupa przekraczał możliwości działania leków i plastrów. Kiedy wiały silne wiatry, w pracowni robiło się chwilami niebezpiecznie ze względu na wyraźne odchylenia od  pionu tego budynku.  Wówczas, podczas picia herbaty, filiżanki potrafiły zmieniać miejsce.

W pracowni zgromadzone były tysiące fotografii w różnych formach. Najszlachetniejsze z nich to autorskie kopie bromowe, perfekcyjnie naświetlone w ciemni na wyszukanych papierach fotograficznych.  Niezwykłość położenia tej pracowni, pozwoliła Maciejowi na kilkunastoletnią realizację cyklu fotografii przedstawiających szeroki widok na Wałbrzych, Szczawno Zdrój, zakończony na horyzoncie górą Chełmiec. Stanowią one wyodrębnioną część wystawy. 

Eugeniusz Józefowski

 

Maciej Hnatiuk

Urodził się w 1962 r. w Wałbrzychu, gdzie mieszkał i pracował. Odszedł 23 października 2024 r. W latach 1987-1990 kierownik Pracowni Fotografii, Filmu i Video oraz Wałbrzyskiej Galerii Fotografii przy WCKiSz „Zamek Książ w Wałbrzychu. 1993 – fotograf Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu. Od 1991 r. prowadził własne Studio Fotografii. W 2003 r. utworzył Dom Fotografii „Pakt” w Szczawnie-Zdroju, twórca i prezes Fundacji Punkt F. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładał na Wyższym  Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Autor wystaw indywidualnych, m. in. „Same w sobie”, Galeria Korytarz Jelenia Góra (1998), Fotografie, Galeria „Pusta” Katowice (2000), Cido – Dekada Fotografii, Kraków, Muzeum w Wałbrzychu. Uczestniczył w wielu plenerach Biennale Fotografii Górskiej. Był Członkiem jury konkursowego II Biennale Fotografii Krajoznawczej w Wałbrzychu, 2017 r. Uczestniczył w wielu zbiorowych wystawach poplenerowych w ramach Biennale Fotografii Górskiej oraz m. in. wystawie fotografii stykowej „Kontakty”, pokazywanej w różnych galeriach polskich, m.in. w Galerii „Pusta” w Katowicach, w BWA w Jeleniej Górze. Zdobywca licznych nagród, w tym nagrody specjalnej za tematykę karkonoską na XI Biennale Fotografii Górskiej. Jego fotografie z Karkonoszy znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

 źr. KARKONOSZE fotografia 1945-2021, BWA w Jeleniej Górze

 

Wystawa pt. „Maciek Hnatiuk – Ktoś z Wałbrzych” została zrealizowana w ramach IX Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA oraz Wałbrzyski Klub Fotograficzny. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek