Jubileusz 15-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Poloneziaki"
24 września w Teatrze Robotniczym odbył się Jubileusz 15-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Poloneziaki", który działa przy Spółdzielczym Centrum Kultury w Bielawie.
Były występy, chwile refleksji i wzruszeń, ale przede wszystkim po raz pierwszy został zaprezentowany film „Tradycja da się lubić”. Opowieść o chłopcu, który z jednej strony chce grać w piłkę nożną, a z drugiej występować w zespole ludowym. Z tego powodu spotyka się z niezrozumieniem i wyśmiewaniem ze strony kolegów „sportowców”. Film dla szerszej publiczności zostanie zaprezentowany 2 października o godz. 16.00, 17.00 i 18.00 w Teatrze Robotniczym. Inne terminy projekcji będą publikowane na stronie MOKiS-u. Na seanse jest wstęp wolny.
Zespół powstał we wrześniu 2001 r. Jego założycielkami są Bogumiła Derenowska i Iwona Władzińska. Celem zawiązania zespołu było pokazanie młodym osobom naszej rodzimej kultury i tradycji oraz nauczenie i przekazanie jej młodemu pokoleniu.
Przez te 15 lat zostało opracowanych 12 spektakli muzycznych, widowisk i suit. Część z nich miało charakter ludowy, a część współczesny.
Młodzież oprócz występów na scenie ma też za sobą udział w filmie fabularnym „Tradycja da się lubić”. Jego premiera już za kilka dni.
Aby osiągnąć taki dorobek artystyczny potrzebnych było 4000 godzin prób tanecznych, wokalnych i teatralnych. Nie wszystkie koncerty odbywały się w Bielawie, wiele w kraju i zagranicą. Poloneziaki wystąpiły: na Białorusi, w Bułgarii, Chorwacji (dwukrotnie), Czarnogórze, Czechach (cztery razy), Francji (trzy razy), Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech (dwa razy), na Ukrainie (cztery razy) i we Włoszech (dwa razy). Zespół przejechał 65.000 km i ogółem wystąpił 246 razy.
Przez minione 15 lat poloneziakami było ponad 200 osób. Niektóre zaczynały swoją drogę sceniczną jako kilkuletnie dzieci, inne nieco później, ale wszystkie kończyły po ukończeniu szkoły średniej. Zaczynając dorosłe życie rozstawały się z poloneziakami, ale czy rzeczywiście? Wielu przekonało się, że ten rozdział w życiu nie można zamknąć, bo tu właśnie nawiązały się pierwsze wielkie przyjaźnie, takie na całe życie, a sentyment do zespołu i ogrom wspomnień pozostaną na zawsze.
Zespół, to nie tylko tancerze i wokaliści, to także opiekunowie artystyczni, czyli Iwona Władzińska, Bogumiła Derenowska, Joanna Barczyk i Sabina Radziemska. Nie można też zapomnieć o rodzicach, którzy wspierają wszystkie występy i wyjazdy dzieci, a także o wspierającym zespół prezesie Spółdzielni Mieszkaniowej Tadeuszu Derenowskim oraz sponsorach. Im wszystkim nalężą się podziękowania na tworzenie i rozwijanie zespołu.
Foto.: Doba.pl i Państwo Laskiewicz
Przeczytaj komentarze (17)
Komentarze (17)