Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w czasie wakacji [WIDEO]

niedziela, 27.6.2021 04:00 2399 3

Wakacje to czas zabawy i wypoczynku dzieci i młodzieży na koloniach, obozach, wczasach rodzinnych. Właściwe zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Każdego roku Państwowa Straż Pożarna aktywnie uczestniczy w organizowanych wspólnie z Policją, Strażą Miejską, Strażą Graniczną i Kuratorium Oświaty akacjach „Bezpieczne wakacje”.

Przygotowaniom do wakacji często towarzyszą festyny i imprezy, m.in. z okazji Dnia Dziecka, organizowane w miastach, na osiedlach czy w gminach, podczas których straż pożarna prowadzi akcje edukacyjne i profilaktyczne. Uczestniczymy w konferencjach i seminariach poświęconych organizacji letniego wypoczynku. Są to spotkania przybliżające działalność dzierżoniowskich służb i instytucji w zakresie przygotowania do sezonu letniego, które stanowią również doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, zaprezentowania programów oraz inicjatyw edukacyjnych i profilaktycznych podejmowanych przez poszczególne służby i instytucje.

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” strażacy prowadzą pod koniec każdego roku szkolnego prelekcje w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą udzielają praktycznych porad m.in. z zakresu pierwszej pomocy i wypoczynku nad wodą, w lesie, na wsi czy w mieście. Informują o potencjalnych zagrożeniach pożarowych spowodowanych często nieostrożnością i nieuwagą oraz uczą zasad bezpiecznego zachowania się. Organizatorzy obozów czy kolonii często zgłaszają się do lokalnej straży pożarnej o zorganizowanie spotkania z dziećmi na temat zasad bezpiecznego wypoczynku i właściwego zachowania na danym terenie oraz jak postąpić w wypadku powstania zagrożenia.

Akcje „Bezpieczne wakacje” i jej pochodne są ważnym elementem w działalności dzierżoniowskich strażaków, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa powszechnego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, na terenie naszego województwa.

Kilka podstawowych zasad, dzięki którym te wakacje spędzimy bezpiecznie:
Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk;
Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne;
Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu i w miejscach nieznanych (np. glinianki, zbiorniki po żwirowiskach);
Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich;
Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe.
Wzorem lat ubiegłych, w tym roku również będą prowadzić kontrole i sprawdzenia letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, dlatego polecamy zapoznać się z naszymi informatorami.

Apelowali o ostrożność i rozsądek, zwłaszcza nad wodą, gdzie wiele osób, w tym młodych, korzysta z atrakcji jakie oferują takie miejsca, często też spożywając alkohol i wykazując się brawurą i brakiem rozwagi. Morze czy jeziora w upalne dni są  idealnymi miejscami na wypoczynek, ale nie powinniśmy zapominać, że woda to żywioł.

Wakacje w pełni. To okres, w którym dzieci, młodzież i dorośli dużo podróżują. To czas fantastycznej zabawy i odpoczynku od szkoły i pracy. Chcielibyśmy trochę o Was zadbać, aby ten czas był udany od A do Z, bez smutnego zakończenia. Oto kilka rad, które warto zapamiętać, żeby wakacje były bezpieczne i przyjemne:

NAD WODĄ

Bardzo dużo wakacyjnych wypadków ma miejsce właśnie nad wodą. Pamiętać zatem powinniście o kilku ważnych zasadach. Przebywając na plaży w wesołym towarzystwie należy pamiętać o swoich podopiecznych. Dzieci do wody mogą wchodzić tylko pod opieką dorosłych. Nie zapominajcie, że najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpieliska strzeżonego lub oznakowanego, gdyż dzikie plaże mogą kryć w sobie niebezpieczeństwo. Dobra zabawa nad wodą nie powinna być łączona z piciem alkoholu. W pełni lata opalacie się, a Wasze ciało mocno nagrzewa się. Pamiętajcie by wchodzić do wody spokojnie. Najpierw schładzajcie ciało ochlapując się, by nie doznać szoku termicznego. Nie szarżujcie i nie popisujcie się przed znajomymi oraz nie skaczcie do wody na główkę w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. W taki sposób można stracić nie tylko zdrowie. A gdy zapragniecie skorzystać z łodzi, kajaku czy roweru wodnego to zapamiętajcie, że korzystanie ze sprzętu pływającego powinno odbywać się tylko w zapiętej kamizelce ratunkowej (kapoku), gdyż tylko taka zapewni skuteczne unoszenie się na wodzie. Jeśli na plaży widzicie czerwoną flagę – oznacza ona zakaz kąpieli, białą - możecie śmiało pluskać się w wodzie.

W GÓRACH

Majestatyczne polskie Tatry, pełne uroku Gorce ,Pieniny, Góry Sowie i Stołowe, Połoniny Bieszczad oraz wiele innych pasm górskich przyciągają coraz większe masy turystów. Wycieczki i eskapady górskie są nadal modne. Pamiętać należy, że w górach pogoda zmienia się bardzo szybko i może Was zaskoczyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Wybierając się na górskie spacery załóżcie obuwie z twardą podeszwą. „Liczenie kamieni” stopami odzianymi w modne trampki, adidasy czy buty na obcasie wcale nie jest najlepszą metodą na dobre zapamiętanie wycieczki. Nie zapominajcie zabrać ze sobą okrycia przeciwdeszczowego, a przy dłuższych eskapadach czegoś słodkiego (np. tabliczki czekolady, która zapewni Wam odpowiednią dawkę kalorii). Każde wyjście w góry zgłaszajcie w schronisku, hotelu, czy gospodarzowi domu, w którym mieszkacie. Poruszajcie się tylko po szlaku wyznaczonym przez specjalistów i pod żadnym pozorem nie zbaczajcie z niego. Nie dokarmiajcie napotkanych zwierząt i nie przywołujcie ich, a unikniecie kłopotów. Jeśli jednak spotkacie natrętnego misia, to uciekajcie przed nim tylko w dół. Biegnijcie w sposób kontrolowany, by nie stracić równowagi, a niedźwiedź, po krótkim odcinku zrezygnuje z próby sprawdzenia, jakie smakołyki macie w torbie. Pamiętajcie jednak, że w żadnym innym wypadku w górach nie wolno biegać i rzucać kamieniami. Zachowujcie się cicho, a z pewnością góry odpłacą Wam się niezapomnianymi widokami.

OWADY

W lecie musicie uważać na osy, pszczoły, trzmiele i szerszenie. Warto wiedzieć, że wszystkie z nich są pod ochroną! Jedne bardzo chętnie lecą poczęstować się naszym posiłkiem. Drugie mocno kąsają, a ich ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne! Uważajcie więc podczas jedzenia lodów i picia słodkich napoi. Owady tylko na to czekają. Jeśli już jecie, to przyglądajcie się każdemu kolejnemu kęsowi, żeby nie połknąć czasem osy, która przysiądzie sobie na Waszej kanapce. Najlepiej jednak zrezygnujcie ze słodkości na plaży. Jeśli spotkacie gdzieś gniazdo os, szerszeni czy rój pszczół, to nigdy nie próbujcie ich dotykać, ani strącać lub polewać wodą. W takiej sytuacji najlepiej jest powiadomić Straż Pożarną, która skieruje w to miejsce pszczelarza albo wyspecjalizowanych strażaków, którzy przy pomocy specjalnego sprzętu usuną nieproszonych gości. Pamiętajcie!, że duży, wściekły rój os lub szerszeni może nawet zabić.

W LESIE

Las jest bardzo piękny latem. Często ze względu na gorącą i suchą ściółkę leśną, krzewom i drzewom grożą pożary. Musimy więc im pomóc. Jeśli maszerujecie przez las, to nie zostawiajcie w nim śmieci. Nie palcie tytoniu, a w szczególności nie wyrzucajcie niedopałków. Podobna sprawa jest z ogniskami. Można rozpalać je tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a po udanej zabawie ognisko trzeba dokładnie zalać wodą. Jeśli rozpalicie ogień w lesie i stracicie nad nim kontrolę, to zginie wiele zwierząt, ptaków i drzew, a dla Was to może stać się bardzo niebezpiecznie. Uważajcie także na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i domowe. Absolutnie nie bierzcie w ręce nietoperzy, nie głaszczcie lisów ani jeży gdy podejdą – mogą was ugryźć i zarazić wścieklizną, a to oznacza pobyt w szpitalu! Nie zaczepiajcie obcych psów i kotów. O zwierzętach domowych włóczących się po lesie warto powiadomić leśniczego, Straż Gminną/Miejską, albo Policję.

BURZA

Nawet ci, którzy nie boją się burzy powinni pewne rzeczy wiedzieć. Jeśli zaskoczy Was gdzieś burza, to nie chowajcie się pod drzewami. One przyciągają pioruny. Nie przebywajcie również w pobliżu elektrycznych linii napowietrznych i słupów energetycznych. Jak najszybciej powinniście schować się w jakimś budynku, gdyż one w większości posiadają piorunochrony! Można także schować się w samochodzie. Wędkarze nad wodą powinni pamiętać, że ich sprzęt zrobiony z włókna węglowego należy złożyć , by nie ściągnąć na siebie niebezpieczeństwa porażenia prądem elektrycznym wyładowania burzowego.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Nowy wątek
niedziela, 27.06.2021 21:10
Debilny artykul, po co ja tu wchodzę?
poniedziałek, 28.06.2021 17:27
boziu kto to napisał ? czy kopiuj/wklej bylo ?...
Tatuś Rydz niedziela, 27.06.2021 06:49
Księża kochają dzieci, będą super opiekunami ;)