Czarne śląskie dachy – bielawski łupek dachowy

poniedziałek, 30.1.2023 16:27 3660 5

Jedną z ciekawszych historii Bielawy dotyczącej budownictwa do 1945 r. jest wykorzystanie łupka jako pokrycia dachowego. Będąc dzieckiem w epoce słusznie minionej nasłuchałem się opowieści o tradycyjnym czerwonym kolorze dachów na Śląsku krytych czerwoną dachówką najczęściej karpiówką. Teraz dopiero, po wielu latach mogę powiedzieć że tradycyjnym kolorem dachów na Śląsku, jak i w całych dawnych Prusach, nie jest kolor czerwonych dachówek ceglanych, ale kolor czarny popularnego dawniej łupka.

 

W Prusach już od drugiej poł. XVIII w. wydawano liczne przepisy i nakazy budowlane, zakazujące stosowania łatwopalnych materiałów, takich jak strzecha lub gonty drewniane. Do takich pokryć nadawał się kamień, zwany pospolicie łupkiem (czeski břidlice, niem. Schiefer). Łupek stosowany do krycia połaci dachowych pozyskiwano ze skał osadowych lub metamorficznych, odmian łupka ilastego, łupka serycytowego lub filitu, odznaczających się bardzo gęstą łupkowatością, bez zaburzeń tektonicznych. Dopiero pod koniec XIX w., dzięki uprzemysłowieniu Prus, popularna stawała się dachówka czerwona. Łupek dachowy wydobywano m.in. w Złotnikach Lubańskich, w Górach Izerskich (Czerniawa Zdrój, Orłowice), w Górach Kaczawskich, w Witoszowie Górnym koło Świdnicy, w Jenkowie koło Jawora, w Kotlinie Kłodzkiej między Świeckiem a Czerwieńczycami, w Jarnołtówku i Pokrzywnej koło Głuchołaz oraz Chomiąży koło Głubczyc.

 

Z łupka robiono także tabliczki szkolne do pisania (znajduje się taka w Bielawskiej Placówce Muzealnej) czy płyty adapterowe. W Bielawie zachowały się dachy z łupka lub elementy dachowe. Możemy go spotkać między innymi na dachu dawnego szpitala dolnego przy ul. Wolności 114, czy na dachu budynku przy ul. Piastowskiej 40. Zdarzają się pomyłki, może brak wiedzy, ale na pewno brak chęci i zrozumienia do odtworzenia historycznego dachu. Tak jest na jednym z budynków dawnego zakładu Christiana Dieriga przy ul. Piastowskiej 18-18b. Tutaj zniszczono to, co historyczne (2022 r.). Zdjęto łupek i założono czarną bitumiczną okrywę dachową, imitującą łupek czarny, i czerwoną dachówkę. Najciekawszym projektem modernizacji dachu w Bielawie jest przykład Kościoła Bożego Ciała, gdzie po zdjęciu blachy z dachu (jedna strona) ułożono łupek. Ta modernizacja robi wrażenie pod względem estetycznym i ze względu na smak i gust tych, co odpowiadają za tę modernizację. W materiale filmowym ukazany jest domek w Bielawie przy ul. Wiejskiej 29, jako perełka architektoniczna. Zachowany łupek robi wrażenie, ukazując nam bogactwo historyczne domów dawnych mieszkańców Bielawy.

Wiele ciekawych artykułów i filmów dotyczących historii Bielawy znajdziecie Państwo na stronie: https://pl-pl.facebook.com/bielawaprzewodnik/  

Zapraszamy dr Rafał Brzeziński Władysław Rogowski

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Pozdro środa, 01.02.2023 19:09
Każdy kto ma wiedze na temat tego rodzaju pokrycia dachowego...
bielawianin czwartek, 02.02.2023 06:55
proszę o więcej informacji o braku poprawności,
wiadomości z relacji osób drugic wtorek, 31.01.2023 18:19
Łupek jest nadal w Bielawie na pałacyku Wolności 22 na dawnej dyrekcji Bieltexu. Na marginesie – w budynku tym były nieużytkowane zabytkowe piece kaflowe, które w większości zostały brutalnie rozebrane pod koniec XX wieku. Jeden z nielicznych ocalałych pieców został przez znawcę wyceniony na kilka tysięcy dolarów. Tym którzy nie zapobiegli takiemu barbarzyństwu – to dopiero opadły swego czasu szczęki…
Rogowski Władysław środa, 01.02.2023 12:42
Niestety ale pokrycie tego dachu to nie jest łupek.
Podpis wtorek, 31.01.2023 08:39
Ooo panie, jak ściągali to pokrycie miedziane, to aż im...