Czy działanie rogatek jest prawidłowe?
Redakcja Doba.pl otrzymała list dotyczący rogatek na ul. Batalionów Chłopskich w Dzierżoniowie.
- Chciałbym się dowiedzieć - wyjaśnić, czy działanie rogatek dzierżoniowskich jest prawidłowe? Czy to jest wina źle działającego systemu zamykania szlabanów? Czy może wina dróżnika? Jeżdżę często przez ten przejazd i za każdym razem rogatki działają trochę inaczej. Próbowałem uzyskać wyjaśnienie od policji dzierżoniowskiej. Czy musi dojść do jakiegoś zdarzenia na tym przejeździe? Załączam filmik z kamerki. Proszę się przyjrzeć, czy takie działanie jest w porządku? - pisze Czytelnik Doba.pl.
Do sprawy odniosła się Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie, która otrzymywała informacje od kierowców w tej sprawie.
- W odpowiedzi na zapytanie dotyczące prawidłowości działania rogatek na przejeździe kolejowym informujemy, że jest to precyzyjnie uregulowane normami prawnymi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami (Dz.U. z 2015r. poz 1744), na przejazdach obsługiwanych przez pracownika kolejowego, włączenie świateł na drągach rogatek powinno nastąpić równocześnie z rozpoczęciem zamykania drąga rogatek, z tolerancją 1 sekundy. Nie ma mowy tu zatem o działaniu urządzeń bezpieczeństwa na wskazanym przejeździe niezgodnie z przepisami rozporządzenia. Policja już wcześniej otrzymywała informacje od kierujących, o wątpliwościach co do działania rogatek, dlatego 1.12.2022 r. wysłano pismo do PKP z prośbą o rozważenie zmiany w sterowaniu - mówi Doba.pl nadkom. Marcin Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.
Apelujemy o ostrożność!
Komentarze (52)