Dzierżoniów: niebezpieczny wyciek paliwa z autobusu
23 września po godzinie 4.00 w Dzierżoniowie doszło do wycieku paliwa z autobusu miejskiego linii nr 36. W tej sprawie interweniowała straż pożarna. Strażacy neutralizowali wyciek z pojazdu oraz związaną z tym plamę na ulicach: Świdnickiej, Złotej i Piastowskiej. Na miejscu pracowała specjalna grupa ratownictwa chemicznego oraz zastępy PSP Dzierżoniów, OSP Piskorzów i OSP Bielawa.
Komunikat Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie
23.09.2016 r. około godziny 4:20 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie otrzymał informacje o substancji ropopochodnej rozlanej na ulicach: Świdnickiej, Złotej i Piastowskiej w Dzierżoniowie. Dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej udały się na miejsce zdarzenia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy zastali częściowo rozlany olej napędowy na rondzie niemieckim oraz na ulicy Piastowskiej, a w szczególności przy markecie Brico Marche.
Jak ustalono doszło do oberwania mocowania zbiornika na olej napędowy w autobusie. Wyciekające paliwo zbierano przy pomocy kuwety oraz sorbentu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowy zastęp ratownictwa chemicznego z Wałbrzycha oraz oficera operacyjnego.
Działania strażaków polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- odłączeniu akumulatora w autobusie,
- zebraniu oleju napędowego z jezdni przy pomocy sorbentu,
- przepompowaniu paliwa ze zbiornika do pojemników zastępczych.
mł. asp. Krzysztof BOŻEMSKI
Foto.: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl
Przeczytaj komentarze (35)
Komentarze (35)
Nie zmienia to faktu, że w innych miastach jest znacznie lepiej, kupowane są wozy fabrycznie nowe, klimatyzowane, niskopodłogowe z rampą dla wózków inwalidzkich, pełnym systemem informacji pasażerskiej itd. Świdnica niedawno odebrała kilka nowiutkich Solarisów Urbino 12, wcześniej miała już kilka starszych. Wałbrzych przeżył kilka lat temu autobusową rewolucję, tam też dostarczono kilkadziesiąt Solarisów. O Wrocławiu nie piszę, bo to jednak inna liga. Kłodzko - kilka lat temu zakupiono dzięki unijnemu wsparciu kilkanaście SORów.
Nie zapominajmy też, że niebawem zaczyna się rok akademicki i mnóstwo młodzieży (i nie tylko) będzie regularnie kursować do/z Wrocławia, a tabor PKSu jest mocno wyeksploatowany. Dzierżoniów, Bielawa i Pieszyce mogłyby pomyśleć o zakupie kilku tanich, ale nowych wozów i powierzeniu ich jakiemuś przewoźnikowi.
Słyszałem o przypadkach rzucania kamieniami w autobusy i ich dewastacji, w dużej mierze na kierunkach piławskich.
Najważniejsze są jednak linie pomiędzy Dzierżoniowem, Bielawą i Pieszycami.