Teatr Kątem ma już 25 lat [ZOBACZ WIDEO]

poniedziałek, 27.3.2023 01:00 2665 1

Dzierżoniowski amatorski Teatr Kątem ma już 25 lat. W sobotę 25 marca w Kinoteatrze Zbyszek odbył się uroczysty jubileusz, w którym uczestniczyli byli członkowie teatru, sympatycy i samorządowcy. Przez minione lata młodzi aktorzy, bo teatr tworzą głównie uczniowie szkół średnich, przygotowali kilkadziesiąt premier. Twórcą i reżyserem teatru jest Grzegorz Stawiak, który wychował szereg artystów ludzi, którzy dziś są szanowanymi członkami społeczeństwa, często znanymi nie tylko lokalnie, ale w całym kraju.

Teatr zaczął działać w sezonie artystycznym 1997/1998. Był ciekawą propozycją dla młodzieży, która szukała sposobu porozumienia ze światem, próbowała się określić, ale przede wszystkim chciała robić rzeczy ważne. No i interesowała się teatrem. Młodzi aktorzy poznają na zajęciach język teatru, uczą się wyrażać nim swoje emocje, tworzyć symbole, wypowiadać się na różne tematy. W ten sposób rodzą się też treści uniwersalne. Możliwe jest przeżycie katharsis. I aktorom, i reżyserowi udaje się dotknąć niemożliwego, dotrzeć do głębi, do ukrytych głęboko archetypów. W tym teatrze młodzi uczą się mądrego buntu. W 2018r. teatr obchodził 20-lecie istnienia. Teatr zrealizował 33 spektakle.

Były przedstawienia np. „Legenda o poszukiwaniu ojczyzny”, na podstawie tekstów Adama Lizakowskiego; „Pogmatwane dziewczynki”, na podstawie poezji Karoliny Brzozowskiej, z muzyką Daniela Stawczyka; „Piaskownica”, wg tekstu Michała Walczaka; „Tkacze” wg dramatu Grrharda Hauptmanna; „Miasto jak miasto” wg poezji Andrzeja Niżewskiego; „Teatr”, na motywach dramatu „Pięć razy Bóg” Jonasa Hassena Khemiri; „Dies irae”, wg dramatu „Amok moja dziecinada” Thomasa Freyera; „Mój niepokój ma przy sobie broń”, wg tekstu Mateusza Pakuły; „(z)Miłujcie się”, na podstawie dramatu „Męczennicy” Mariusa von Mayenburga; „Pogarda”, na podstawie dramatu „Koniec przemocy” Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz, tekstów własnych zespołu oraz fragmentów wierszy Tadeusza Nowaka i Tadeusza Różewicza.

Monodramy np. „Ćma” Doroty Kondiuch, wg powieści „Panna Nikt” Tomka Tryzny; „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”, wg powieści Agłaji Veteranyi; „Dziewczynka ze szkła” Malwiny Walczak; „Pogoń za wiatrem” Natalii Szostak, wg powieści Zsuzsy Bank; „Wozacy” Dagmary Krawczyk, wg tekstu Petera Esterhazy’ego; „Dziecko wie” Weroniki Krystek, na podstawie tekstów Bronki Nowickiej ze zbioru „Nakarmić kamień”; „CZY-JA-TO-JA-ŚNIĘ” Aleksandry Szkwarek, wg tekstów Olgi Tokarczuk.

Etiudy teatralne np. „Młoda Polska” z okazji wystawy „W orbicie Młodej Polski”, z okazji spotkania z Olgą Tokarczuk, Mirką Szychowiak i Karolem Maliszewskim.

Teatr „Kątem” ma swoją wierną publiczność, która bywa na wszystkich spektaklach. Wysoka jakość przedstawień jest potwierdzeniem niezwykłych talentów młodych aktorów. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą coś powiedzieć światu i lubią teatr.

DOK

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 27.03.2023 22:59
Gratulacje Wiesia